Strona głównaZdrowieEstrogen pomaga uchronić się przed osłabieniem poznawczym

Estrogen pomaga uchronić się przed osłabieniem poznawczym

Estrogen może pomóc powstrzymać osłabienie funkcji poznawczych.
Estrogen pomaga uchronić się przed osłabieniem poznawczym [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
Zażywanie estrogenu w ramach (HTZ) jest pomocne w uchronieniu się przed osłabieniem , wynika z badań, których rezultaty opublikowano w czasopiśmie Menopause.

Ze statystyk wynika, że kobiety chorują na chorobę Azheimera częściej niż mężczyźni, stanowią około dwie trzecie wszystkich pacjentów z tą dolegliwością. Stąd podejrzewa się, że znaczące zmiany hormonalne nie pozostają bez wpływu na symptomy otępienia.

Po ilość estrogenu znacznie spada i to - według uczonych - może uczynić kobiety bardziej podatnymi na chorobę Alzheimera. Niektórzy lekarze uznają, że historia ciąż może wpływać na ryzyko choroby, podczas gdy inni sądzą, że hormonalna terapia zastępcza oddziałuje na poziom zdolności poznawczych. Jednakże, terapia ta nie musi oznaczać rozwoju zaburzeń kognitywnych - o czym przekonani byli niektórzy badacze - wręcz odwrotnie, może dać przeciwne efekty, chroniąc przed objawami .

W dwunastoletnich badaniach uczestniczyło ponad 2 tysiące kobiet w wieku pomenopauzalnym. Uczeni szczególnie wzięli pod uwagę związek między poziomem estrogenu a osłabieniem funkcji poznawczych. Uwzględniono m. in. historię reprodukcyjną kobiet, czas, który upłynął między pierwszym okresem i menopauzą, ilość ciąż, okres karmienia piersią, a także długość stosowania hormonalnej terapii zastępczej.
Okazało się, że kobiety przyjmujące estrogen cieszyły się lepszym zdrowiem poznawczym. Im szybciej po okresie menopauzy zastosowano u nich HTZ, tym lepsze wyniki osiągano.

Jak oceniają autorzy, chociaż oszacowanie relacji czynników ryzyka do korzyści przy HTZ jest dość skomplikowane i trzeba je zindywidualizować, wyniki pokazują, że takie leczenie może przynieść istotne profity u pań, które mają za sobą menopauzę.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć