Strona głównaZdrowieEstrogen chroni kości?

Estrogen chroni kości?

Poziom estrogenów może mieć wpływ na kości. Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Toronto, hormony te pomagają w zachowaniu zdrowej tkanki kostnej.
Estrogen chroni kości? [Fot. adimas - Fotolia.com]
Według kanadyjskich uczonych, estrogeny mają wpływ na stan kości, co oznacza, że otwierają się nowe sposoby leczenia .

Z badań wynika, że pozytywne działanie estrogenów może mieć związek z ich wiązaniem się z białkiem Sema3A, które jest wytwarzane przez komórki kości zwane osteocytami. W okresie przed ilość tego białka spada, a dalej proces ten postępuje w czasie samego klimakterium.

W ramach badań grupę myszy pozbawiono jajników, co oznaczało istotne zmniejszenie poziomu estrogenów. Okazało się, że miało to przełożenie na zmniejszenie masy kostnej. Jednocześnie ustalono, że u samic, którym podawano dodatkowe dawki estrogenów, i u których genetycznie zahamowano produkcję białka Sema3A przez osteocyty, utrata tkanki kostnej nie została powstrzymana. Ponadto odkryto, źe Sema3A aktywuje pewne mechanizmy sygnalizacyjne wspomagające przetrwanie komórek kości.

Jak wyjaśniają eksperci, u mężczyzn kości rosną dłużej, a to skutkuje nie tylko ich większymi gabarytami, ale też większą wytrzymałością. Mineralizacja tkanki kostnej słabnie w ich przypadku o 4 proc. ma dekadę. U kobiet najwyższa ilość minerałów w kościach utrzymuje się do menopauzy, a potem spada o 15 proc. co dziesięć lat.

Rozwój osteoporozy polega na znacznym spadku masy kostnej i strukturalnych zaburzeniach w tkance kostnej, czego efektem jest zwiększona kruchość kości oraz podatność na złamania, szczególnie biodra, kręgosłupa i nadgarstka.

Złamania wywołane osteoporozą są bardzo groźne dla zdrowia i życia. Najcięższe są , ponieważ oznaczają i w 20 proc. są śmiertelne. Poza tym większość z nich skutkuje trwałym inwalidztwem.

Częstość złamań znacząco wzrasta wraz z wiekiem. Ryzyko takiego urazu u kobiet w wieku 50 lat wynosi - biorąc pod uwagę całą długość jej życia - około 40 proc. Statystyki pokazują, że w 1990 roku złamania biodra doświadczyło 1,7 pacjentów, ze względu na starzenie się społeczeństwa zaś do 2050 roku liczba ta wzrośnie do 6 milionów.

O badaniach można przeczytać w magazynie Cell Metabolism:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy