Strona g³ównaZdrowieEliksir m³odo¶ci? Transfuzje krwi odm³odzi³y mózgi myszy

Eliksir m³odo¶ci? Transfuzje krwi odm³odzi³y mózgi myszy

Wampiry mia³y racjê? Zastrzyk z m³odej krwi mo¿e odm³odziæ mózg starych myszy, wynika z nowych badañ Stanford University School of Medicine.
Eliksir m³odo¶ci? Transfuzje krwi odm³odzi³y mózgi myszy [© sebgross - Fotolia.com] Uczeni odkryli, ¿e okre¶lone bia³ka zawarte w m³odej krwi mog± odwróciæ niektóre objawy u myszy.

W wielu kulturach krew uwa¿ano za niezbywalny sk³adnik si³y, mocy i lekarstwo na wiele dolegliwo¶ci. Ostatnie ustalenia wydaj± siê potwierdzaæ te wierzenia. Okazuje siê, ¿e krew mo¿e byæ dobra dla mózgu, przynajmniej u myszy.

Uczeni wykazali, ¿e po³±czenie uk³adów kr±¿enia m³odych i starych myszy lub wstrzykniêcie myszom wyizolowanych z m³odej krwi bia³ek sygnalizacyjnych sprawi³o, ¿e gryzonie mog³y wzmocniæ i odm³odziæ miê¶nie.

Co wiêcej, takie postêpowanie korzystnie wp³ynê³o na mózgi zwierz±t. W szczególno¶ci hipokamp, obszar mózgu zwi±zany z i , wykaza³ wiêksz± elastyczno¶æ i lepszymi szlakami sygnalizacji. Podobnego efektu nie odnotowano w przypadku po³±czenia krwioobiegów myszy w tym samym wieku.

To nie wszystko. Po wstrzykniêciu bia³ek z m³odej krwi odnotowano tak¿e wzrost liczb neuronów w okre¶lonych obszarach mózgu.
Bia³ko, o którym mowa, nosi nazwê GDF11 jest ju¿ znane ze zdolno¶ci do zmniejszenia zwi±zanego ze starzeniem siê przerostu serca, który jest charakterystyczne dla .

Poza odwróceniem normalnych efektów starzenia siê, m³oda krew mo¿e pomóc powstrzymaæ os³abienie funkcji poznawczych charakterystyczne dla rozwoju chorób neurodegradacyjnych.

Wyniki nie s± zaskakuj±ce. Transfuzja krwi od dawna stanowi praktykê medyczn±. Natleniona krew od dawna stosowana jest przez sportowców i traktowana jak inne substancje zwiêkszaj±ce wydajno¶æ. Pacjenci niedokrwisto¶ci± odczuwaj± znaczne polepszenie samopoczucia po przetoczeniu ¶wie¿ej krwi, etc.

Naukowcy s±dz±, ¿e uzyskane wyniki pomog± w opracowywaniu nowych metod walki z chorobami neurodegradacyjnymi i innymi dolegliwo¶ciami starzenia siê.

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwañ Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy