Strona głównaZdrowieEkstrakt z zielonej herbaty i ćwiczenia zmniejszą stłuszczenie wątroby

Ekstrakt z zielonej herbaty i ćwiczenia zmniejszą stłuszczenie wątroby

Według naukowców z Penn State połączenie ekstraktu z zielonej herbaty i ćwiczeń fizycznych może osłabić stłuszczenie wątroby związanego z otyłością.
Ekstrakt z zielonej herbaty i ćwiczenia zmniejszą stłuszczenie wątroby [fot. Mirko Stödter from Pixabay] Ekstrakt z zielonej herbaty i wysiłek fizyczny zmniejszył o 75 proc. u myszy karmionych dietą bogatą w tłuszcze.
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby jest poważnym globalnym problemem zdrowotnym, który prawdopodobnie jeszcze się nasili. Ze względu na powszechność czynników ryzyka, takich jak otyłość i cukrzyca typu 2, przewiduje się, że do 2030 roku stłuszczeniowa choroba wątroby dotknie ponad 100 milionów ludzi.

Myszy karmione dietą wysokotłuszczową przez 16 tygodni, które otrzymywały ekstrakt z zielonej herbaty i regularnie , biegając w kole, miały zaledwie jedną czwartą złogów lipidowych w wątrobie w porównaniu do tych obserwowanych w wątrobie gryzoni z grupy kontrolnej. Zwierzęta leczone samym ekstraktem z zielonej herbaty lub tylko ćwiczące miały w wątrobie mniej więcej połowę tłuszczu grupy kontrolnej.

- Badając wątroby tych myszy po zakończeniu testów, zauważyliśmy, że gryzonie, które otrzymywały ekstrakt z zielonej herbaty i ćwiczyły, faktycznie przetwarzały składniki odżywcze inaczej - ich organizmy inaczej radziły sobie z jedzeniem - mówi prof. Joshua Lambert.

- Uważamy, że polifenole w zielonej herbacie wchodzą w interakcję z enzymami trawiennymi wydzielanymi w jelicie cienkim i częściowo hamują rozkład węglowodanów, tłuszczu i białka w pożywieniu. Tak więc, jeśli mysz nie trawi tłuszczu w swojej diecie, ten tłuszcz i związane z nim kalorie przechodzą przez układ trawienny myszy, a pewna jego ilość ostatecznie zostaje wydalona z kałem - wyjaśnia prof. Lambert.

Istotne może być tu to, że myszy leczone zarówno ekstraktem z , jak i ćwiczące miały wyższą ekspresję genów związanych z tworzeniem nowych mitochondriów. - Zmierzyliśmy ekspresję genów, o których wiemy, że są związane z metabolizmem energetycznym i odgrywają ważną rolę w wykorzystaniu energii. U myszy, które otrzymywały ekstrakt i były aktywne fizycznie zaobserwowaliśmy wzrost ekspresji tych genów, czego nie odnotowano wcześniej - zauważa prof. Lambert.

- Uważam, że ludzie powinni podejmować więcej aktywności fizycznej, a zastąpienie wysokokalorycznych napojów bezkofeinową, dietetyczną zieloną herbatą to mądre posunięcie. Te dwa czynniki mogą mieć korzyści zdrowotne dla ludzi, ale nie mamy jeszcze danych klinicznych - uważa prof. Lambert.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy