Strona głównaChorobyEkstrakt z pomidora pomoże w walce z rakiem żołądka?

Ekstrakt z pomidora pomoże w walce z rakiem żołądka?

Badania pokazały, że wyciągi z pomidorów z dwóch różnych odmian uprawianych w południowych Włoszech hamują wzrost komórek raka żołądka i cechy złośliwe nowotworu.
Ekstrakt z pomidora pomoże w walce z rakiem żołądka? [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
Działanie przeciwnowotworowe ekstraktu wydaje się nie mieć związku z konkretnymi składnikami, takimi jak likopen, ale raczej wydaje się, że całe pomidory powinny być brane pod uwagę w tym kontekście", mówią badacze z Centrum Badań Onkologicznych w Mercogliano (Centro Ricerche Oncologiche Mercogliano - CROM).

Eksperymenty przeanalizowały wyciągi lipofilowe z całych pod kątem ich oddziaływania na różne cechy linii komórek . Ekstrakty zarówno z odmiany pomidorów San Marzano, jak i Corbarino były w stanie hamować wzrost i namnażanie złośliwych komórek. Leczenie ekstraktami z całych pomidorów wpłynęło na kluczowe procesy w komórkach, utrudniając ich migrację, zatrzymując cykl komórkowy, a ostatecznie powodując śmierć komórek rakowych przez apoptozę (programowaną śmierć komórki).

Uzyskane wyniki skłaniają do dalszej oceny potencjalnego zastosowania określonych składników odżywczych nie tylko w profilaktyce raka, ale także jako strategia wspierająca konwencjonalne terapie. Różne gatunki pomidorów mogą wywierać odmienne skutki, w różnych stadiach określonego nowotworu, oceniają uczeni.

Rak żołądka jest czwartym najczęściej występującym rodzajem raka na świecie i ma związek z czynnikami genetycznymi, zakażeniem Helicobacter pylori i niewłaściwymi nawykami żywieniowymi, takimi jak spożywanie dużych ilości wędzonych i .

Pomidory są dość popularne na całym świecie i stanowią jeden z podstawowych składników diety śródziemnomorskiej, która - jak sie powszechnie uważa - obniża ryzyko raka. Dotychczas analizowano różne wybrane składniki pomidorów pod kątem ich zdolności do przeciwdziałania wzrostowi nowotworów, niewiele badań zaś testowało wpływ pomidorów w całości, mówią autorzy.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Cellular Physiology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć