Strona głównaZdrowieEkstrakt z karczochów obniża cholesterol

Ekstrakt z karczochów obniża cholesterol

Ekstrakt z liści karczocha może obniżyć poziom cholesterolu. To ma znaczenie szczególnie wobec tego, że choroby sercowo-naczyniowe są głównymi przyczynami zgonów na całym świecie, a mają związek właśnie z podwyższonym poziomem cholesterolu.
Ekstrakt z karczochów obniża cholesterol [fot. annca from Pixabay]
Gdy ilość cholesterolu w osoczu osiąga określony poziom, aby ją zmniejszyć, zwykle przepisywane są leki, takie jak statyny. To pomaga oganiczyć ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych bez konieczności stosowania leków. Okazuje się, że w przypadku umiarkowanego podwyższenia cholesterolu skuteczny jest ekstrakt z liści .

Przez 12 tygodni kilkudziesięciu osobom podawano ekstrakt z karczochów lub placebo. Okazało się, że wyciąg z karczochów obniżył poziom całkowitego cholesterolu w osoczu.

Od lat medycy sprawdzają związek między ilością antyoksydacyjnych składników odżywczych w diecie i zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Antyoksydacyjne właściwości obejmują fitozwiązki (np. ), a także m. in. witaminy C i E. Bogate źródła flawonoidów to: owoce i warzywa, herbata, czerwone wino, kakao i oliwa z oliwek. Ich obecność w diecie wiąże się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowym.

Karczochy są tradycyjnie stosowane w Europie dla poprawy zdrowia układu pokarmowego i moczowego. Ekstrakty z liści karczocha są popularne szczególnie w Niemczech i Szwajcarii jako lek na . Okazuje się, że wyciąg z tych roślin pomaga poprawić działanie układu pokarmowego i osłabić objawy .

- Obniżenie poziomu cholesterolu może zmniejszyć zagrożenie rozwojem chorób sercowo-naczyniowych. (...) Ekstrakt z karczochów to jedna z opcji w ramach zdrowej diety, która pomoże obniżyć poziom w osoczu - mówi dr Rafe Bundy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy