29-10-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Narażenie na metale pochodzące z zanieczyszczeń środowiska wiąże się ze nasilonym gromadzeniem się wapnia w tętnicach wieńcowych na poziomie porównywalnym z takimi czynnikami ryzyka, jak palenie papierosów i cukrzyca.
Metale w organizmie są związane z gromadzeniem się złogów miażdżycowych w tętnicach, ostrzegają eksperci. - Trzeba brać pod uwagę narażenie na metale jako istotnego czynnika ryzyka miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych - mówi dr Katlyn E. McGraw z Columbia University Mailman School of Public Health. - Może to doprowadzić do nowych strategii zapobiegania i leczenia ukierunkowanego na ekspozycję na metale - dodaje.
Miażdżyca to stan, w którym tętnice zwężają się i twardnieją z powodu gromadzenia się złogów miażdżycowych. Może to ograniczyć przepływ krwi i powodować tworzenie się skrzepów - głównej przyczyny zawałów serca, udarów i choroby tętnic obwodowych (peripheral artery disease PAD), które są najczęstszymi postaciami chorób sercowo-naczyniowych (cardiovascular disease, CVD). Miażdżyca oznacza wysokie stężenie wapnia w tętnicach wieńcowych, które można nieinwazyjnie mierzyć w celu przewidywania przyszłych zdarzeń sercowych.
Uczeni chcieli określić, w jaki sposób poziomy metali w moczu, biomarkery narażenia na te substancje i wewnętrzne ich poziomy wpływają na ilość wapniach w tętnicach. Wykorzystano dane ponad 6400 osób w wieku 45-84 lata z różnych środowisk etnicznych wolnych od klinicznych chorób sercowo-naczyniowych. Przeanalizowano metale nieistotne biologicznie (kadm, wolfram, uran) i niezbędne (kobalt, , ). Powszechne zanieczyszczenie kadmem, wolframem, uranem, kobaltem, miedzią i cynkiem występuje w wyniku zastosowań rolniczych i przemysłowych, takich jak nawozy, baterie, produkcja ropy naftowej, spawanie, górnictwo i produkcja energii jądrowej. Dym tytoniowy z kolei jest głównym źródłem narażenia na kadm.
Jak się okazało, narażenie na metale przez dziesięć lat może być związane z miażdżycą poprzez nasilenie zwapnienia naczyń wieńcowych. W ciągu dekady ilość wszystkich badanych metali zwiększyła się w organizmach badanych ludzi.
Analiza badania uwzględniała również tradycyjne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takie jak palenie papierosów, i poziom . Powiązania między metalami a progresją zwapnienia tętnic były porównywalne pod względem wielkości do tych związanych z tradycyjnymi czynnikami ryzyka.
- Zanieczyszczenie jest największym ryzykiem środowiskowym dla - mówi prof. McGraw. - Biorąc pod uwagę powszechne występowanie wspomnianych metali z powodu działalności przemysłowej i rolniczej, badanie pokazuje konieczność zwiększenia świadomości i środków regulacyjnych dla ograniczenia ekspozycji na metale i ochrony zdrowia układu krążenia - dodaje.
Na podstawie:
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »