Strona głównaZdrowieEksperci: słodziki są bezpieczne

Eksperci: słodziki są bezpieczne

Specjaliści ds. zdrowia i żywienia zebrani na konferencji zorganizowanej przez International Sweeteners Association potwierdzili, że nie trzeba rezygnować ze słodyczy, należy natomiast kontrolować ich spożycie. Podczas konferencji wykazano, że niskokaloryczne słodziki mogą skutecznie zaspokoić naturalne u człowieka pragnienie słodkiego smaku, nie zwiększając ilości spożytych kalorii i nie powodując przyrostu masy.
Eksperci: słodziki są bezpieczne Konferencja zgromadziła m.in. największe autorytety w dziedzinie żywności, zwalczania otyłości i odżywiania. Jej celem było omówienie znaczenia niskokalorycznych substancji słodzących w diecie, jak również narosłych wokół nich mitów.

Dr Tommy Visscher, holenderski ekspert w dziedzinie zapobiegania otyłości, zaprezentował wyniki badań nad wpływem bilansu energetycznego (ilości dostarczanej i wykorzystywanej przez organizm energii) na masęciała. Wyniki pokazały, że nawet niewielka utrata wagi (2 do 3 procent) poprawia ogólny stan zdrowia, ograniczając ryzyko zachorowań na raka, cukrzycę i inne choroby związane z otyłością. Doktor Visscher twierdzi, że niskokaloryczne substancje słodzące zastępujące cukier w napojach i produktach żywnościowych mogą być ważnym czynnikiem, który pomaga zarówno obniżyć wagę ciała o 2-3 procent, jak i utrzymać ją na odpowiednim poziomie.

- Nasza potrzeba słodkiego smaku nie zmieniła się na przestrzeni wieków; jedyne, co uległo zmianie, to fakt, że jemy coraz więcej, a ruszamy się coraz mniej. Ta zmiana wpływa bezpośrednio na wzrost poziomu otyłości w społeczeństwie. Słodziki mogą pomóc rozwiązać tę kwestię, zaspokajając nasz apetyt na słodki smak bez nadmiernego zwiększania dziennego poziomu spożywanych kalorii - twierdzi Hans Heezen, Prezes ISA.

Pomimo znaczącej liczby publikacji i udowodnionych korzyści ze stosowania niskokalorycznych substancji słodzących, ich dopuszczalny poziom spożycia jest nadal kwestionowany. Temat ten poruszył doktor dr Joris Van Loco, dyrektor ds. Żywności, Zdrowia i Bezpieczeństwa Konsumenta z Naukowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Beligii (Scientific Institute of Public Health). Przeanalizował poziom spożycia aspartamu w Belgii i udowodnił, że kształtuje się on poniżej dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI - Accepted Daily Intake), również
u chorych na cukrzycę i u dzieci.

Trevor Butterworth, dziennikarz, który publikuje w Financial Times i Wall Street Journal, zauważył, że niskokaloryczne słodziki cieszą się złą opinią.

- Zarówno badania naukowe, jak i wyniki niezależnych analiz stwierdzają brak dowodów, że ich spożywanie jest ryzykowne dla zdrowia. Twierdzenie, że słodziki są szkodliwe dla zdrowia, jest zastraszaniem opinii publicznej i pozbawianiem jej ważnego sprzymierzeńca w walce z otyłością - mówi Butterworth.

Stefan Gates, gospodarz konferencji, autor wielu programów kulinarnych (m.in. wyróżnionego przez Stowarzyszenie Guild of Health Writers serialu „E-składniki") komentując temat słodzików podkreślił że wokół E-składników dodawanych do artykułów spożywczych narosło wiele mitów, które - nawet jeśli są obalane - budzą niepokój.

- Wszyscy powinniśmy poznać zasady zdrowego odżywiania się, dlatego biorę udział w tej konferencji. Pragnienie słodkiego smaku jest głęboko zakorzenione w ludzkiej naturze i dla większości z nas zrezygnowanie ze słodkich potraw i napojów byłoby niezwykle trudne do wykonania. Niskokaloryczne słodziki to mniej kalorii przyswajanych każdego dnia, a więc brak przyrostu wagi ciała. A to jest korzystne dla każdego z nas - dodał Gates.

Na konferencji był także obecny polski ekspert, prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który zauważył między innymi, że od czasu syntezy pierwszego syntetycznego słodzika - sacharyny - minęło ponad 100 lat. W tym czasie pojawiły się nowe preparaty, których bezpieczeństwo zostało potwierdzone w badaniach doświadczalnych i wieloletnich obserwacjach.

W trakcie konferencji zorganizowanej przez ISA omawiano korzyści związane ze zmniejszeniem spożycia kalorii poprzez stosowanie słodzików oraz przedstawiono stan badań nad nowymi preparatami, takimi jak pochodne naturalnych substancji, które izoluje się z roślin Stevia. Można przypuszczać, że szersze stosowanie tych substancji przyczyni się do zmniejszenia rozpowszechnienia otyłości i jej niekorzystnych dla zdrowia skutków.

Tematy poruszane podczas konferencji to między innymi nieprawdziwość informacji o o wpływie aspartamu na przedwczesny poród, kwestia walki z otyłością u dzieci czy rola i korzyści zastosowania niskokalorycznych słodzików w napojach utrzymujących prawidłowe nawodnienie organizmu.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy