Strona głównaChorobyEksperci ostrzegają: przerwanie cyklicznej terapii osteoporozy może być tragiczne w skutkach

Eksperci ostrzegają: przerwanie cyklicznej terapii osteoporozy może być tragiczne w skutkach

Epidemia koronawirusa wykluczyła wielu przewlekle chorych z sytemu. Wśród tych, którzy ucierpieli najbardziej są pacjenci z osteoporozą, którzy ze względu na inne schorzenia, wiek, niepełnosprawność nie zawsze są w stanie kontynuować leczenie, narażając się tym samym na dramatyczne skutki przerwania terapii: śmiertelnie groźne dla nich złamania. Polskie Amazonki Ruch Społeczny, inicjator ogólnopolskiej kampanii społeczno - edukacyjnej „Osteomisja, Misja Ratunkowa dla Kości" alarmuje: nie można zostawiać pacjentów samych z tym problemem, trzeba natychmiast interweniować i sprawić, by jak najszybciej powrócili do systemu.
krishnacreations - fotolia.comSzacuje się, że aż 80% pacjentów chorych na osteoporozę mogło zaniechać właściwego, cyklicznego stosowania leku w formie iniekcji. Tymczasem następstwa zdrowotne braku ciągłości terapii mogą być katastrofalne w skutkach. Polskie Amazonki Ruch Społeczny, inicjator ogólnopolskiej kampanii społeczno - edukacyjnej „Osteomisja, Misja Ratunkowa dla Kości", postanowił podjąć pilne działania, aby przeciwdziałać tej sytuacji.„Nasz niepokój wzbudziły zgłaszane coraz częściej przez pacjentów i ich opiekunów trudności, związane z kontynuowaniem leczenia osteoporozy w obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce" - mówi Elżbieta Kozik, prezes Polskich Amazonek Ruchu Społecznego (PARS).

Twarde dane

Pacjenci skarżą się na trudności z uzyskaniem informacji na temat leczenia, odwoływaniem wizyt w poradniach specjalistycznych, kłopoty w uzyskaniu recepty na kontynuację leczenia oraz związane z realizacją e-recepty. Sygnalizują także problemy w związku z ograniczeniami w korzystaniu z możliwości wizyty w gabinecie zabiegowym na podanie iniekcji leku.

W efekcie, tego chorzy na osteoporozę przerywają terapię, rezygnują z kontynuowania leczenia, a co gorsze - skala tego problemu niepokojąco wzrasta. I nie są to tylko przypuszczenia.

„Zaalarmowani trudnościami oraz wątpliwościami zgłaszanymi na coraz szerszą skalę przez pacjentów, skierowaliśmy zapytanie do producentów leków o oszacowanie, na podstawie dostępnych danych, skali potencjalnego wstrzymania terapii przez pacjentów chorych na osteoporozę. W odpowiedzi jeden z producentów leków poinformował nas, że tylko w ostatnim miesiącu w Polsce obrót produktem leczniczym stosowanym w leczeniu osteoporozy w formie iniekcji zmniejszył się z 10 tys. do zaledwie 2 tys. Oznacza to, że aż 80% pacjentów przypuszczalnie mogło zaniechać leczenia" - wyjaśnia Elżbieta Kozik.

PARS postanowił działać. „Zdecydowaliśmy, aby w ramach kampanii uruchomić działania o charakterze interwencyjnym, których celem jest przede wszystkim edukacja pacjentów w zakresie skutecznej profilaktyki i stosowania leczenia farmakologicznego osteoporozy, pomimo panującej pandemii" - dodaje Elżbieta Kozik.

Eksperci ostrzegają: przerwanie cyklicznej terapii osteoporozy może być tragiczne w skutkach

Groźna i niedoceniana

Sytuacja jest na tyle poważna, że wsparcie Polskim Amazonkom Ruchowi Społecznemu zadeklarował Zespół Ekspertów ds. Osteoporozy, działający przy Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji oraz dyrekcja Instytutu.

„Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa i wzrost z wiekiem liczby złamań osteoporotycznych można stwierdzić, że osteoporoza stanowi poważny, narastający problem medyczny, ekonomiczny i społeczny. W Polsce w populacji po 50. roku życia aż 2,1 mln osób choruje na to schorzenie, z czego większą część stanowią kobiety - ok. 1,7 mln" - zwraca uwagę prof. dr hab. n. med. Ewa Marcinowska-Suchowierska, przewodnicząca Zespołu Ekspertów ds. Osteoporozy przy NIGRiG.

Specjalistka wyjaśnia, że osteoporoza jest wyniszczającą i postępującą chorobą, zwiększającą ryzyko zgonu, dlatego wymaga stałego leczenia. A jego celem jest zapobieganie złamaniom kości: pierwszemu u osób, które nie doznały złamania (prewencja pierwotna), a następnemu u tych, u których już wystąpiło złamanie (prewencja wtórna).

„Osteoporoza, tak jak każda choroba przewlekła, wymaga nie tylko akceptacji długotrwałej terapii, ale przestrzegania zasad leczenia tzn. stosowania się pacjenta do zaleceń lekarskich oraz zachowania ciągłości terapii. Nieprzestrzeganie zasad leczenia, brak jego ciągłości, skutkuje wzrostem ryzyka złamań i niesprawności funkcjonalnej, a także wzrostem śmiertelności w tej grupie pacjentów - podkreśla prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska.
- Dlatego apeluję do wszystkich pacjentów z osteoporozą, którzy są w trakcie leczenia, aby w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa nie przerywali zaleconej terapii, ponieważ taka decyzja może nieść za sobą poważne konsekwencje zagrażające ich zdrowiu, a w dalszej perspektywie życiu" - mówi specjalistka.

Choroba postępuje po cichu

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak poważną chorobą jest osteoporoza. Polega ona na postępującym, patologicznym ubytku masy kostnej, prowadzącym do nadmiernej kruchości kości. Jej najczęstszą konsekwencją są tzw. złamania niskoenergetyczne powodowane lekkim urazem lub wskutek upadku z wysokości własnego ciała. Znane są przypadki złamań osteoporotycznych nawet w następstwie kichnięcia czy kaszlu, czasem wręcz trudno wskazać wyraźną przyczynę.

„Kłopot w tym, że proces destrukcji układu kostnego postępuje w sposób bezbolesny, bez wyraźnych objawów. Bardzo często złamanie osteoporotyczne jest pierwszym zauważalnym objawem nieleczonej choroby. Niestety, pierwsze złamanie oznacza wielokrotny wzrost ryzyka drugiego i kolejnych, ze wszystkimi ich konsekwencjami" - wyjaśniają specjaliści.

Kosztowne złamania

Na problem osteoporozy i jej konsekwencji powinniśmy jednak spojrzeć szerzej: jej skuteczne leczenie jest bowiem istotne zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i systemu ochrony zdrowia. Jak wynika z opublikowanego w 2019 roku raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, rocznie dochodzi do 120 tys. złamań, osteoporotycznych z czego 35 tys. to te najpoważniejsze - złamania szyjki kości udowej, w wyniku których blisko 30% pacjentów w Polsce nie przeżywa pierwszego roku od zdarzenia. Biorąc pod uwagę, że w czasie epidemii aż 8 tys. Pacjentów mogło przerwać terapię, niebawem należy spodziewać się dramatycznych konsekwencji takiej sytuacji. Nie sposób nie brać pod uwagę faktu, że koszt leczenia złamań osteoporotycznych sięgnął w 2018 r. blisko 500 mln zł, a jak wyliczyli eksperci operacje i koszty pośrednie związane ze złamaniami są dziesięciokrotnie wyższe niż leczenie farmakologiczne!

Niestety osteoporoza jest lekceważona już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, co pokazały wyniki zaprezentowanego w kwietniu 2019 r. badania przeprowadzonego wśród pacjentek w ośmiu krajach Europy - w tym również w Polsce. Obecna sytuacja obnażyła problem w całej okazałości. Kluczowe stało się znalezienie systemowych rozwiązań, które poprawią dostępność do leczenia seniorów cierpiących na choroby przewlekłe. „Kwestia zachowania ciągłości leczenia w niesprzyjających warunkach okazała się palącą. Wymaga to wskazania narzędzi, dzięki którym pacjent z jasno sprecyzowaną ścieżką postępowania, będzie w stanie uchronić się od zgubnych skutków przerwania terapii. Pomocne są tutaj wszelkie rozwiązania telemedyczne, jak choćby najprostsza możliwość uzyskania teleporady i otrzymania e-recepty niezbędnej do wykupienia leków refundowanych" - mówi dr Marek Tombarkiewicz, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Konieczna pomoc

Część pacjentów, przyjmujących leki drogą iniekcji, nie radzi sobie z samodzielnym wstrzyknięciem preparatu, który do tej pory podawany był w warunkach ambulatoryjnych.

Zdaniem dr Marka Tombarkiewicza istnieje potrzeba przeszkolenia w tym zakresie pacjentów lub ich opiekunów. „Nie zapominajmy również o pielęgniarkach środowiskowych, które mogą w tym zakresie pomóc pacjentom" - przypomina dyrektor NIGRiR.

Dla wielu osób, szczególnie starszych i schorowanych, czas pandemii jest wyjątkowo trudny. Nie mają siły przebicia, aby zawalczyć o swoje, więc kiedy dotychczas znane zasady postępowania nagle zostały zmienione, nie potrafią się odnaleźć.

„Apelujemy do lekarzy i pielęgniarek, aby nie odprawiali tych ludzi z kwitkiem, nie zostawiali ich bez pomocy. Musimy im pomóc i najczęściej to nie wymaga dużego zachodu: chodzi o jeden zastrzyk, albo o poświęcenie chwili czasu, aby nauczyć chorego lub jego opiekuna jak się to robi, tak by kolejny zastrzyk mogli zrobić sami" - tłumaczy prezes PARS.

Organizacja postawiła sobie za cel edukację pacjentów w zakresie skutecznej profilaktyki i stosowania leczenia farmakologicznego osteoporozy. Na stronie internetowej poświęconej kampanii oraz na stronie PARS () na bieżąco zamieszczane są pomocne pacjentom informacje na temat osteoporozy. Można tam obejrzeć także edukacyjny film instruktażowy, jak samodzielnie poradzić sobie z iniekcją leku (dostępny także na profilu fb).

„To bardzo ważne, aby chorzy na osteoporozę nie przerywali leczenia, nie poddawali się w zdobywaniu e-recepty, nie dali się zbyć. Ale żeby tak się działo, muszą mieć świadomość jak ważne jest kontynuowanie terapii i czym grozi jej przerwanie" - podkreśla Elżbieta Kozik.

W trosce o wszystkich, którzy sami nie są w stanie o siebie zadbać PARS zapowiada działania na rzecz wprowadzenia zmian na poziomie systemowym z włączeniem w nie Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjentów.

Artykuł przygotowany we współpracy z Polskie Amazonki Ruch Społeczny

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy