Strona głównaZdrowieEfekt jo-jo: jak go uniknąć?

Efekt jo-jo: jak go uniknąć?

Każdy, kto kiedyś był na diecie wie, że pewnym wyzwaniem jest nie tylko sam proces odchudzania, ale i utrzymanie nowej wagi. Wielu ludzi doświadcza tzw. efektu jo-jo, czyli powrotu do poprzedniej sylwetki, a nawet zyskuje na wadze jeszcze więcej. Zobacz, dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić.
Efekt jo-jo: jak go uniknąć? Jak wskazują eksperci, zmiany w tzw. podstawowej przemiane materii (PPM), które nierzadko następują przy procesie , mogą prowadzić do odzyskania wagi, a nawet nabywania dodatkowych kilogramów.

Utrata na wadze następuje, gdy ma miejsce deficyt ilości kilodżuli, tj., gdy dostarcza się mniej kalorii niż organizm potrzebuje i zużywa wówczas zapasy zgromadzone wcześniej.

Zazwyczaj większość ludzi odzyskuje dawną wagę z szybkością jednego do dwóch kilogramów rocznie. Aby tego uniknąć, przede wszystkim trzeba na stałe zmienić nawyki żywieniowe. Jak mówią , główny błąd osób to ten, że na jakiś czas rezygnują one z określonych produktów lub po prostu jedzą mniej, ale gdy osiągną upragnioną wagę, wracają do poprzedniego jadłospisu i w ten sposób łatwo zatracają swój wysiłek.

Badacze odkryli, że jeśli dana osoba odzyska 1,4 kg, jest na najlepszej drodze do doświadczenia efektu jo-jo. Taki przyrost wagi oznacza, że jest się na drodze do odzyskania poprzedniej masy ciała i trzeba ponownie podjąć działania odchudzające. Wszak łatwiej jest stracić dwa kg niż 10...

Eksperci zalecają, by:
  • opracować plan działania w sytuacjach, które ułatwiają powrót starych nawyków żywieniowych, do tego rodzaju okoliczności należą: święta, podróże, imprezy rodzinne, etc.
  • sporządzić listę osobistych korzyści z odchudzania których doświadczasz, dzięki temu utrzymasz motywację ciągłego stosowania zdrowszej diety.
  • nie unikać całkowicie produktów i dań, które uwielbiasz, a nie są najbardziej dietetyczne... po prostu jedz ich mniej i trochę rzadziej; dzięki temu łatwiej ci będzie oprzeć się pokusie na co dzień.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy