Strona głównaZdrowieE-recepty coraz bliżej

E-recepty coraz bliżej

Elektroniczna recepta, internetowy dostęp do historii wizyt lekarskicj i wyników badań lekarskich oraz e-skierowanie do specjalisty – to tylko niektóre elementy projektowanej platformy „e-zdrowie”. Nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia wprowadzającym podstawy prawne niezbędne do wdrożenia ogólnokrajowego systemu informatycznego w ochronie zdrowia pracuje obecnie Sejm. Możliwe że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku.
E-recepty coraz bliżej [©  lenetsnikolai - Fotolia.com] zakłada uruchomienie m.in. Internetowego Konta Pacjenta (IKP). IKP będzie bezpłatną aplikacją internetową, dzięki której każdy pacjent otrzyma dostęp do swojej historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych. Dostęp do wyników i innych dokumentów będzie miał też lekarz. Przy czym to pacjent zdecyduje, które z nich i jakiemu lekarzowi udostępni.

Projekt zakłada też wprowadzenie powszechnego stosowania e-recepty. Tylko w niektórych sytuacjach, wskazanych w ustawie, będzie można stosować , np. w przypadku braku dostępu do platformy elektronicznej, recept weterynaryjnych oraz dla osób o nieustalonej tożsamości. Do realizacji recepty w postaci elektronicznej wystarczy podanie w aptece kodu dostępu (zostanie przekazany SMS-em na telefon komórkowy lub na e-mail) oraz numeru PESEL (lub numeru innego dokumentu potwierdzającego tożsamość). Pacjent będzie mógł uzyskać wydruk informacyjny o wystawieniu recepty w postaci elektronicznej i przepisanych lekach. W ten sposób zostanie rozwiązany problem nieczytelnych recept.

Projekt przewiduje też wprowadzenie e-zleceń na wyroby medyczne (np. pieluchy dla osoby dorosłej) bez konieczności wizyty pacjenta w oddziale NFZ w celu potwierdzenia uprawnień. Z kolei e-skierowanie powinno zmniejszyć , ponieważ uniemożliwi zapisywanie się do danego specjalisty w kilku różnych poradniach. Pacjent nie będzie musiał już też dostarczać do przychodni oryginału papierowego skierowania. Na wizytę będzie mógł się umówić telefonicznie przez podanie kodu dostępu oraz numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Rząd zakłada, że możliwość elektronicznego wystawiania recept, zleceń i skierowań oraz prowadzenia całej indywidualnej dokumentacji medycznej powstanie po wejściu w życie ustawy oraz uruchomieniu platformy e-zdowie, czyli jeszcze w tym roku.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy