Strona głównaZdrowieDziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia

Dziś w Światowym Dniu Rzucania Palenia rozpoczyna się ogólnopolska akcja „Rzuć palenie razem z nami”, która ma zachęcić palaczy do zerwania z nałogiem. Tegoroczna inicjatywa odbywa się pod hasłem „Każdy papieros niszczy Twoje zdrowie”. Organizatorem akcji jest Centrum Onkologii w Warszawie we współpracy z Fundacją Promocji Zdrowia.
Partnerem tej inicjatywy jest Ministerstwo Zdrowia, a w stolicy Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Honorowy patronat nad akcją objął prezydent Lech Kaczyński.

Akcja „Rzuć palenie razem z nami” adresowana jest do palaczy, jak też i osób niepalących. Organizatorzy podkreślają, że chcą zaapelować do Polaków, aby zrywali z nałogiem w trosce o zdrowie własne oraz swojego otoczenia. Palenie papierosów dotyczy bowiem nie tylko osoby palącej, ale również i bliskich oraz współpracowników.

W naszym kraju pali obecnie około 9 mln osób. Częściej po papierosy sięgają kobiety niż mężczyźni, chociaż nałogowymi palaczami są częściej panowie (40 procent). Kobiet palących nałogowo jest 25 procent. Pomimo sporego spadku liczby palaczy, Polska w dalszym ciągu plasuje się w czołówce krajów europejskich, jeżeli chodzi o największą liczbę osób palących.

W ramach akcji „Rzuć palenie razem z nami” odbędą się działania propagujące rzucanie palenia we wszystkich większych miastach wojewódzkich, m.in. w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku. W stolicy warszawiacy mogą skorzystać z wizyty w poradni pomocy osobom palącym, która będzie działać na pl. Konstytucji. Będzie tam można zbadać poziom cukru, cholesterolu, ciśnienie, wykonać spirometrię oraz sprawdzić poziom szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Dodatkowo ulicami stolicy będą jeździć zabytkowe tramwaje oznaczone napisami „Tylko dla palaczy”, w których będzie można uzyskać poradę specjalistów Akademii Medycznej.

Do końca roku w ramach tej inicjatywy trwa również konkurs „Rzuć palenie razem z nami”, w którym mogą wziąć udział osoby, które zerwały z nałogiem w 2006 roku. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić odpowiednią deklarację i przesłać ją na adres Fundacji Promocji zdrowia.

Palacze, którzy chcą zerwać z nałogiem i potrzebują wsparcia, mogą również skorzystać z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerem 0-801-108-108.

Izabela Okrój-Hernik / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć