Strona głównaZdrowie Dziesięć najlepszych powodów, by zacząć ćwiczyć

Dziesięć najlepszych powodów, by zacząć ćwiczyć

Myślisz o treningu, ale jakoś nie masz okazji, by się zaangażować? Potrzebujesz motywacji do podjęcia ćwiczeń? Oto lista, którą trzeba przejrzeć. Przedstawiono dziesięć naukowo udowodnionych powodów, dla których warto "się przemóc" i zacząć regularnie ćwiczyć.
Dziesięć najlepszych powodów, by zacząć ćwiczyć Wiosna się zbliża. Czas na porządki nie tylko w domu, ale i własnym organizmie. W ich ramach warto zacząć „się ruszać", dotyczy to także ludzi dojrzałych - seniorzy szczególnie powinni wiedzieć, że :

1. Pomagają uchronić się przed rakiem

Jak wynika z badań Seattle Cancer Research Centre, co najmniej 35 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów może być związanych z nadwagą i brakiem aktywności. Jak wskazują eksperci, osoby z nadwagą cechują się wyższym poziomem insuliny, co wiąże się z intensyfikacją wzrostu nowotworów. Poza tym szybkość przejścia pokarmu przez jelita zwiększa się dzięki ćwiczeniom, a to ogranicza czas, w którym toksyny są kontakcie z organizmem i osłabia ewentualny rozwój raka z powodu tych toksyn.

2. Wspomagają odchudzanie


Uczeni odkryli, że jeśli chce się , trzeba intensywnie ćwiczyć przez co najmniej 30 minut dziennie. Regularność jest niezbędna dla uzyskania najlepszych wyników. Przykładowo, lepsze efekty uzyska się dzięki czterem cotygodniowym sesjom w miesiącu niż codziennym ćwiczeniom przez jeden tydzień w miesiącu.

3. Zapobiegają osteoporozie

Jeśli ćwiczysz i dostarczasz sobie odpowiednie ilości wapnia, możesz liczyć na silne kości. Taka aktywność, jak bieganie, chodzenie i podnoszenie ciężarów, pomaga obniżyć ryzyko w starszym wieku.

4. Obniżają ciśnienie

Niezależnie od wieku, wagi, czy płci osoby ćwiczące mają niższe ciśnienie. W badaniach wzięto pod uwagę "ćwiczenia aerobowe", tj. takie, które zwiększają szybkość pracy serca i poprawiają zużycie tlenu. Okazało się, że ćwiczenia pomogły uczestnikom zmniejszyć skurczowe ciśnienie (górna liczba) o prawie 4 mm Hg, a rozkurczowe (dolna liczba) o nieco więcej niż 2,5 mm Hg.

5. Zmniejszają powikłania cukrzycy

Styl życia ogromny wpływ na określone choroby - jedna z nich jest . Aktywność fizyczna zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, obniża poziom cholesterolu i ciśnienia, a w dłuższej perspektywie może ograniczyć rozwój chorób serca i udaru mózgu. Ma to szczególne znaczenie dla diabetyków, ponieważ cukrzyca wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na serce i problemów z krążeniem.

6. Odstresowują

Aktywność fizyczna pozwala "odciąć" się od codziennych i poprawia samoocenę. Pomaga zmniejszyć napięcie mięśni i przydaje korzystnych zmian w neuroprzekaźnikach w mózgu. Poprawa nastroju jest uzyskiwana dzięki również zwiększonemu podczas ćwiczeń wydzielaniu endogennych opioidów, na przykład endorfin. Zmiany psychiczne może wystąpić z powodu modyfikacji poziomu noradrenaliny, dopaminy i serotoniny, wszystkich hormonów, które mogą mieć wpływ na nastrój i poziom lęku.

7. Dają efekt anti-aging


Treningi poprawiają przepływ krwi w mózgu, co nie tylko może zmniejszyć ryzyko udaru, ale i poprawić zdolność rozumowania i .

Regularny wysiłek uaktywnia mózg i spowalnia zwyrodnienia ośrodkowego układu nerwowego, które skutkują dłuższym czasem reakcji i gorszą koordynacją. Dzięki poprawie funkcji płuc i wzmocnieniu mięśni natomiast ćwiczenia obniżają ryzyko wielu charakterystycznych dla starszego wieku chorób.

8. Pomagają w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów

Jak wynika z duńskich badań, regularne ćwiczenia wykonywanych przez pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów budują siłę mięśni i poprawiają wydolność tlenową, co wspomaga zdolność do wykonywania codziennych zadań i sprzyja lepszemu samopoczuciu.

9. Poprawiają życie seksualne

Osoby aktywne fizycznie prowadzą bardziej satysfakcjonujące życie seksualne. Dzieje się tak dlatego, że, po pierwsze ludzie ci odznaczają się lepszym samopoczuciem psychicznym i chętniej uprawiają seks, po drugie ćwiczenia poprawiają libido, krążenie krwi i funkcje seksualne (zmniejszają ryzyko zaburzeń ).

Zestresowani, zalęknieni, mający depresyjne nastroje ludzie nie są w stanie cieszyć się zdrowym życiem seksualnym. Co więcej, ludzie wstydzący się swojego ciała także niechętnie podejmują aktywność seksualną. Sport to zmienia - zarówno sprzyja dobremu nastrojowi, jak i modyfikuje ocenę swojego wyglądu.

10. Zmniejszają ryzyko udaru

Jak dowodzą badania, ludzie najaktywniejsi mieli o 27 procent niższe ryzyko mózgu i śmierci w porównaniu do tych, którzy prowadzili siedzący tryb życia. Natomiast osoby umiarkowanie aktywne cechowały się o 20 procent niższym prawdopodobieństwem tego. Za bardzo aktywnych uznano tych, którzy uprawiali jogging przez 15 do 20 minut przez większość dni. Za umiarkowanie aktywnych uznano ludzi niemal codziennie poświęcających 30 minut na energiczny spacer.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 23:43:57, 08-10-2014 sklepikseniora.pl

  Praktycznie dwie rzeczy rzutują na stan naszego zdrowia i długość życia, to odpowiednia dieta i wysiłek fizyczny. Ćwiczenia pomagają na wiele narządów tj. serce, kości, stawy i głowa . Brak otyłości pozwala uniknąć nam wiele problemów. W swojej ofercie posiadamy produkty, które służą seniorom do ćwiczeń tj. linki, piłkę czy rotor.
 • 18:57:39, 12-10-2014 Wandawa

  trudno tego wszystkiego dopilnować. Jakiś patent?
 • 11:00:37, 17-10-2014 perki

  Jaki patent?
  Dieta i cwiczenia owszem. Ćwiczenia powinny byc specjalnie dopasowane do wieku i dieta równiez. Ale powinna być tak dobrana, aby każdy mógł wiedziec jak jeść i co jeśc zeby zły cholesterol sie nie odkładał bo wiadomo czym to grozi. Miażdzyca, cukrzyca, nadciśnienie itde.
 • 20:25:26, 19-10-2014 Wandawa

  masz na myśli odżywianie się zgodne z kodem metabolicznym?
 • 11:40:25, 21-10-2014 perki

  Tak, według mnie to podstawa diety. Wiesz co możesz jesc to wiesz wszystko...nic ci sie nie odkłada, wszystko metabolizm trawi. A prawidłowe odżywianie wpływa pozytywnie na cały organizm

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Kosciol.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Pola Nadziei
 • Oferty pracy