Strona głównaZdrowieDzień Kobiet - okazja by zadbać o serce

Dzień Kobiet - okazja by zadbać o serce

W powszechnym przekonaniu choroby układu krążenia występują częściej u mężczyzn. W rzeczywistości jednak to panie są obarczone większym ryzykiem wystąpienia tych schorzeń. Takie opinie sprawiają, że Polki mają znacznie gorszą sytuację od mężczyzn już na etapie badań diagnostycznych. Z tego względu organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” przypominają paniom w dniu ich święta, aby zbadały o swoje serca.
Dzień Kobiet - okazja by zadbać o serce [fot. ciśnienie na życie. Wawa] Sytuacja Polek

W Polsce panuje powszechne przekonanie, że choroby układu krążenia dotyczą głównie mężczyzn, a wśród kobiet najczęstszą przyczyną śmierci są nowotwory. Raport „Polki 2013 – zdrowie i jego zagrożenia” obala obydwa mity.

Kobiety, szczególnie w wieku pomenopauzalnym, są obciążone większym ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Z ich powodu umiera aż 55% wszystkich Polek (za 22% zgonów odpowiadają nowotwory). Istotne jest to, że obserwuje się stały wzrost częstości występowania schorzeń układu krążenia, co jedynie częściowo można tłumaczyć starzeniem się społeczeństwa.

Bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia kobiet jest powszechne przekonanie, że wspomniane schorzenia dotykają jedynie mężczyzn. Z analiz raportu wynika, że już na etapie badań diagnostycznych często nie dopuszcza się możliwości zaistnienia u kobiet chorób układu sercowego. Powoduje to znacznie późniejsze zdiagnozowanie schorzeń, co łączy się ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na zawał serca lub udar mózgu.

Najważniejsza jest profilaktyka - kobiece serca do kontroli

Najskuteczniejszymi formami walki ze schorzeniami układu krążenia są systematyczne badania i odpowiednia profilaktyka.

Ogólnopolska Kampania „Ciśnienie na życie” wychodzi naprzeciw problemowi, organizując bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi oraz wieku serca w całej Polsce. Przy pomocy specjalnej aplikacji, organizatorzy kampanii przeprowadzają badanie przesiewowe, dzięki któremu Polki mogą sprawdzić, ile lat mają ich . Jest to pierwsze tego typu badanie przeprowadzone na tak dużą skalę w Europie.

Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej.

- Pielęgniarka lub lekarz po zbadaniu ciśnienia tętniczego krwi, zmierzeniu obwodu brzucha oraz przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego przebytych chorób, przyjmowanych leków, może jednym kliknięciem sprawdzić wiek serca pacjenta – komentuje dr hab. T. Zdrojewski, koordynator badania NATPOL 2011. - Obecnie aplikacja będzie narzędziem wykorzystywanym podczas badań w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”, ale w przyszłości może także ułatwić pracę lekarzom, a przede wszystkim pomoże pacjentom lepiej zrozumieć stan swojego zdrowia oraz wykryć czynniki ryzyka wystąpienia zawału czy udaru mózgu – dodaje.

Więcej informacji, a także aktualny kalendarz organizowanych akcji bezpłatnych badań można znaleźć na stronie

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy