Strona głównaZdrowieDzięki nowej metodzie można oszacować wiek organów i ryzyko rozwoju raka

Dzięki nowej metodzie można oszacować wiek organów i ryzyko rozwoju raka

Naukowcy twierdzą, że odkryli „zegar biologiczny", który może ujawnić wiek biologiczny większości tkanek. Dzięki temu da się wyjaśnić, jak starzeją się ludzkie organy i można znaleźć sposób na spowolnienie tego procesu.
Dzięki nowej metodzie można oszacować wiek organów i ryzyko rozwoju raka [©  Alexander Raths - Fotolia.com] Aby walczyć ze starzeniem się, trzeba najpierw znaleźć obiektywny sposób jego pomiaru, mówią uczeni zajmujący się genetyką i biostatystyką na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Identyfikowanie zestawu biomarkerów, który odmierza czas w całym organizmie, było dla nich czteroletnim wyzwaniem. Badacze monitorowali ten swoisty zegar, aby lepiej zrozumieć, co przyspiesza i spowalnia .

Uczeni deklarują, że udało im się określić mechanizm w organizmie, który umożliwia dokładny pomiar biologicznego wieku różnych tkanek, narządów i typów komórek. Korzystając z tego nowo odkrytego , naukowcy powiedzieli, że byli zaskoczeni, iż niektóre części ciała, np. tkanka piersi u kobiet, wydaje się starzeć szybciej niż reszta ciała.

Jak mówią badacze, zdrowa tkanka biustu jest według odkrytego „zegara" o dwa - trzy lata starsza niż reszta organizmu. W przypadku zaś tkanka wokół zmian nowotworowych jest średnio o 12 lat starsza niż reszta ciała.

Odkryto też, że tkanka rakowa jest średnio o 36 lat starsza od zdrowych obszarów, co wyjaśnia, dlaczego wiek stanowi jeden z czynników ryzyka rozwoju nowotworów.

Autorzy badań skupili się na metylacji DNA odpowiedzialnej za wiele procesów związanych z rozwojem organizmów. Dysponując niemal 8 tysiącami próbek 51 typów tkanek i komórek pobranych z całego ciała śledzili, w jaki sposób starzenie się wpływa na poziom metylacji DNA od urodzenia do 101 lat.

Nowa metoda umożliwi oszacowanie biologicznego wieku różnych organów i może przyczynić się do ustalenia ryzyka rozwoju różnych chorób.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Genome Biology.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy