Strona głównaZdrowieDzięki ćwiczeniom uchronisz się przed depresją?

Dzięki ćwiczeniom uchronisz się przed depresją?

Jeśli regularnie ćwiczysz, możesz liczyć na niższe ryzyko depresji. Ryzyko zapadnięcia na depresję zmniejsza nawet jedna godzina aktywności fizycznej w tygodniu.
Dzięki ćwiczeniom uchronisz się przed depresją? jest powszechną chorobą, cierpi na nią ponad 300 milionów osób na całym świecie. Choroba różni się od zwykłych zmian nastrojów i krótkotrwałych reakcji emocjonalnych na wyzwania w życiu codziennym - obniża jakość życia i może prowadzić do poważnych zaburzeń.

Na rozwój depresji znaczący wpływ ma codzienne funkcjonowanie, styl życia może sprzyjać nasileniu objawów lub też je osłabiać. Jednym z elementów, które mają na to wpływ, jest poziom - jeśli regularnie ćwiczysz, masz niższe prawdopodobieństwo rozwoju choroby i większe szanse na osłabienie istniejących objawów, mówią uczeni z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney.

Od jakiegoś czasu wiadomo, że ćwiczenia pomagają w leczeniu objawów , teraz zaś ilościowo określono potencjał, jaki mogą mieć w zapobieganiu i zmniejszaniu przyszłych stanów depresyjnych, wyjaśniają autorzy badań. Uczeni chcieli dokładnie zrozumieć mechanizm odpowiadający za taki efekt ochronny, sądzą jednak, że jest on skutkiem różnych społeczno-psychologicznych korzyści płynących z aktywności fizycznej.

W badaniach wzięły udział prawie 34 tysiące osób, których stan zdrowia - ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego - i poziom aktywności fizycznej monitorowano przez 11 lat. Wzięto również pod uwagę zmienne, które mogłyby wpłynąć na związek pomiędzy ruchem a zdrowiem psychicznym, takie jak czy czynniki społeczno-ekonomiczne. Okazało się jednak, że 12 proc. przypadków depresji można było uniknąć tylko dzięki jednej godzinie aktywności fizycznej w tygodniu. Ponadto osoby prowadzące siedzący styl życia odznaczały się o 44 proc. wyższym prawdopodobieństwem rozwoju depresji w porównaniu do tych, którzy ćwiczyli od jednej do dwóch godzin w tygodniu.

O badaniach napisano w American Journal of Psychiatry.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X