Strona głównaZdrowieDwie porcje awokado tygodniowo chronią układ krążenia

Dwie porcje awokado tygodniowo chronią układ krążenia

Jedzenie co najmniej dwóch porcji awokado tygodniowo wiązało się z niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, a zastąpienie tym owocem niektórych produktów zawierających tłuszcz, takich jak masło, ser lub przetworzone mięso, miało związek z niższym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Dwie porcje awokado tygodniowo chronią układ krążenia [fot.  Juraj Varga from Pixabay]
zawiera błonnik pokarmowy, tłuszcze nienasycone, szczególnie tłuszcze jednonienasycone, a także inne korzystne dla zdrowia układu krążenia składniki. Już wcześniej odkryto, że awokado wykazuje pozytywny wpływ na czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym nadmierny poziom .

Nienasycone tłuszcze pochodzenia roślinnego mogą poprawić jakość diety i są ważnym elementem zapobiegania chorobom układu krążenia. Co ciekawe, jedzenie awokado stało się ostatnio bardziej powszechne (a to tym lepiej dla naszego serca), zauważają uczeni.
Jak odkryto:

  • co najmniej dwie porcje awokado tygodniowo oznaczały o 16 proc. niższe ryzyko i 21 proc. niższe ryzyko choroby wieńcowej w porównaniu z rzadszym serwowaniem sobie tego owocu;
  • zastąpienie połowy porcji margaryny, , jajka, , sera lub przetworzonych wędlin, takich jak boczek, taką samą ilością awokado, wiązało się z 16 - 22 proc. niższym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych;
  • zastąpienie połowy porcji awokado odpowiednią ilością oliwy z oliwek, orzechów i innych olejów roślinnych nie przyniosło żadnych dodatkowych korzyści.
Odkrycia te są istotne, ponieważ dobry plan żywieniowy jest podstawą zdrowia układu sercowo-naczyniowego - mówi dr Cheryl Anderson, z American Heart Association (AHA). Bardzo potrzebne są nam strategie zwiększenia popularności zalecanych przez AHA zdrowych diet - takich jak dieta śródziemnomorska -, które są bogate w warzywa i owoce.
Chociaż żaden konkretny produkt nie jest rozwiązaniem zupełnym, jeśli chodzi o stosowanie ogólnie zbilansowanej diety, to jednak daje konkretne korzyści prozdrowotne. To obiecujące, ponieważ jest popularny, dostępny, i łatwy do włączenia do posiłków spożywanych w domu i w restauracjach - dodaje dr Anderson.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy