Strona głównaZdrowieDwadzieścia minut ekspozycji na słońce dziennie wzmacnia kości

Dwadzieścia minut ekspozycji na słońce dziennie wzmacnia kości

Wystarczy przebywać dwadzieścia minut dziennie na powietrzu, by zapewnić sobie lepszą ochronę przed łamliwością kości. Taki czas wystarczy dla wzbudzenia odpowiedniej produkcji witaminy D i wzmocnienia tkanki kostnej.
Dwadzieścia minut ekspozycji na słońce dziennie wzmacnia kości [© Maridav - Fotolia.com] Warto przebywać na słońcu dwadzieścia minut dziennie przez pięć dni w tygodniu odsłaniając przy tym ramiona, twarz i nogi. Jeśli dodatkowo wzbogaci się o olej z wątroby dorsza, makrelę, węgorza i łososia, można uzyskać znaczące zmniejszenie ryzyka złamania kości.

Oto recepta na zdrowe kości wypisana przez ekspertów z Ospedale Molinette w Turynie. Jak wskazują geriatrzy, lato to okres w roku, kiedy jest więcej światła i łatwiej „", dzięki czemu stymuluje się syntezę witaminy D, która ma zasadnicze znaczenie dla funkcji nerwowo-mięśniowych i metabolicznych, a zwłaszcza dla wzmocnienia kości.

Niedobór i w konsekwencji obniżenie dostępności wapnia stanowi główny czynnik ryzyka i złamań, który dotyka głównie kobiet.

Osteoporoza jest chorobą, która dotyczy wielu Polek, choć część z nich nie ma świadomości tego. Tymczasem warto wiedzieć, że styl życia, który obejmuje odpowiedni poziom aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, zbilansowaną dieta i ekspozycję na słońce jest zdecydowanie dobrym punkt wyjścia profilaktyki osteoporozy.

Przeczytaj także


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy