Strona głównaZdrowieDwa słodkie napoje dziennie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Dwa słodkie napoje dziennie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Nowe badanie z udziałem setek tysięcy ludzi pokazuje, że większe ilości słodkich napojów w diecie oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Taki związek dotyczył zarówno produktów z dodatkiem cukru, jak i tych sztucznie dosładzanych.
Dwa słodkie napoje dziennie zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci [Fot. vfhnb12 - Fotolia.com]
W badaniach wzięło udział ponad 450 tysięcy ludzi mieszkających w dziesięciu europejskich krajach. Średni wiek badanych wynosił 51 lat, początkowo nikt nie chorował na , , udar, czy raka. Uczestnicy podawali informacje na temat swojej diety, ze szczególnym uwzględnieniem , w ankietach lub w wywiadach.

Kiedy porównano ilość słodkich napojów w diecie, odkryto, że im więcej ich było, tym dana osoba miała wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Napoje, o których mowa, obejmowały: gazowane napoje bezalkoholowe, takie jak cola i lemoniada; napoje izotoniczne czy energetyczne; rozcieńczone syropy, etc.

Wypijanie dwóch lub więcej szklanek takich napojów dziennie, wiązało się z wyższym ryzykiem z jakiejkolwiek przyczyny w porównaniu do spożywania mniej niż jednego napoju miesięcznie. Odkryto też, że w odniesieniu do tych, którzy pili średnio dw słodkie napoje dziennie, osoby unikające tych produktów miały dwukrotnie niższe prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca. Ci pierwsi częściej też umierali z powodu chorób układu pokarmowego.

Autorzy wzięli też pod uwagę inne mogące mieć tu oddziaływanie czynniki, takie jak wskaźnik masy ciała, palenie papierosów, aktywność fizyczna, poziom wykształcenia, etc. Picie dosładznych napojów było szkodliwe, pomimo nieobecności wymienionych czynników.

O badaniach napisano w JAMA Internal Medicine:

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy