Strona głównaZdrowieDuża ilość soli uszkadza mózg

Duża ilość soli uszkadza mózg

Obecnie przemysł spożywczy wykorzystuje sól w dużych ilościach, stąd przeciętna dieta mieszkańca Europy czy Ameryki Północnej zawiera zwykle nadmiar tej przyprawy. Tymczasem liczne badania dowiodły, że zbyt duże dawki soli bardzo nam szkodzą. Teraz do listy ich negatywnych skutków należy dopisać zaburzenia pracy mózgu.
Duża ilość soli uszkadza mózg [Fot. Daniel Vincek - Fotolia.com] Chyba wszyscy wiedzą, że zbyt duże dawki zwiększają ryzyko i . Okazuje się jednak, że mają także związek z choroba naczyniową mózgu, i zaburzeniami poznawczymi.

Uczeni z Weill Cornell Medicine sądzą, że za takie efekty odpowiadają mechanizmy związane z komórkami śródbłonka wewnątrz naczyń krwionośnych mózgu. Komórki śródbłonka wyściełają naczynia krwionośne i są odpowiedzialne za regulację napięcia naczyniowego, ale duże ilości soli w diecie mają związek z dysfunkcją tych komórek. Ich zaburzenia z kolei przekładają się na rozwój wielu różnych chorób.

Autorzy badań przez 12 tygodni karmili myszy dietą o zawartości soli odpowiadającej ilości tej przyprawy w przeciętnej diecie ludzi mieszkających w Europie. Już po kilku pierwszych tygodniach takiego jadłospisu zaobserwowano u zwierząt dysfunkcje śródbłonka, a także zmniejszenie przepływu krwi do mózgu. Co więcej, testy wykazały spadek zdolności poznawczych u gryzoni.

To nie wszystko. Odkryto też wzrost tzw. białych krwinek TH17 w jelicie, który wpływa na zwiększenie ilości prozapalnej cząsteczki o nazwie interleukina-17 (IL-17). Większa ilość IL-17 we krwi zaś wiąże się z negatywnymi skutkami dla i funkcji mózgowo-naczyniowych.

Jak wnioskują badacze, nadmiar soli ma wpływ na funkcjonowanie jelit, układu immunologicznego, a wreszcie mózgu. Według ekspertów, zaburzenia nerwowo-naczyniowe i upośledzenie funkcji poznawczych, które może mieć miejsce w związku z niodpowiednim krążeniem, wynika właśnie z nadmiaru soli.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy