Strona głównaZdrowieDuża ilość białka (roślinnego) w diecie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci

Duża ilość białka (roślinnego) w diecie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci

Dieta bogata w białko, szczególnie białko roślinne, wiąże się z niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.
Duża ilość białka (roślinnego) w diecie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci [fot. iek Verlaan from Pixabay]
Dotychczas wskazywano, że dieta bogata w białko, szczególnie białko roślinne, w tym to z roślin strączkowych, produktów pełnoziarnistych i orzechów, ma związek z niższym ryzykiem zachorowania na , choroby serca i , zaś regularne jedzenie czerwonego mięsa i duże ilości zwierzęcego zostały powiązane z kilkoma problemami zdrowotnymi.

W nowych analizach oceniono także zależność między ogólną ilością białka w diecie (zwierzęcego i roślinnego) i ryzykiem wcześniejszej śmierci ze wszystkich przyczyn, chorób sercowo-naczyniowych i raka.

Przejrzano wyniki 32 badań, w których wskazano szacunki ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny, z przyczyn sercowo-naczyniowych i w wyniku nowotworu. Jak się okazało, ogólne wysokie spożycie białka całkowitego wiązało się z mniejszym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn w porównaniu z niską dawką białka w jadłospisie.

W szczególności obliczono, że znaczne ilości białka roślinnego oznaczały o 8 proc. niższe ryzyko śmierci w danym okresie z jakiejkolwiek przyczyn i o 12 proc. niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. Dawka samego białka zwierzęcego w jadłospisie nie była istotnie związane z ryzykiem chorób układu krążenia i zgonem z powodu raka. Co więcej, każde dodatkowe 3 proc. energii pochodzącej z białek roślinnych dziennie było związane z 5-procentowym obniżeniem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Skąd taki efekt? Prozdrowotny wpływ białek roślinnych może dotyczyć ich związku z korzystnymi zmianami w poziomie ciśnienia krwi, i cukru we krwi, to z kolei obniża ryzyko chorób serca, cukrzycy typu 2 i innych.

Spożycie białka roślinnego można stosunkowo łatwo zwiększyć dzięki zastąpieniu nim białka zwierzęcego i może to mieć znaczny wpływ na , mówią autorzy badań.

Na temat wyników badań mozna przeczytać w BMJ.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy