Strona głównaZdrowieDuchowość powinna być elementem leczenia pacjentów?

Duchowość powinna być elementem leczenia pacjentów?

Duchowość może być ważnym elementem zarówno w przypadku poważnych chorób, jak i ogólnego stanu zdrowia, mówią eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Duchowość powinna być elementem leczenia pacjentów? [fot. Susanne Jutzeler, Schweiz, from Pixabay]
- Dbanie o duchowość w poważnych chorobach i w trosce o ogólny stan zdrowia powinno być istotną częścią opieki skoncentrowanej na pacjencie - uważa onkolog prof. Dana-Farber.

- Duchowość jest ważna dla wielu pacjentów, którzy myślą o swoim zdrowiu. Skupienie się na niej w opiece zdrowotnej oznacza troskę o całego pacjenta, a nie tylko o jego chorobę - mówi epidemiolog prof. Tyler VanderWeele.

Duchowość to sposób, w jaki jednostki poszukują: ostatecznego znaczenia i celu życia, poczucia łączności z innymi, wartości lub transcendencji. Może to obejmować zinstytucjonalizowaną religię, ale wykracza daleko poza nią i może dotyczyć poszukiwania poprzez połączenie, na przykład, z rodziną, społecznością lub naturą.

Po przenalizowaniu ogromu danych przez uczonych z różnych dyscyplin, odkryto, że w przypadku zdrowych ludzi przynależność do wspólnoty duchowej - np. uczęszczanie na nabożeństwa religijne - wiąże się ze zdrowszym życiem, w tym: długowiecznością, mniejszymi objawami , niższym wskaźnikiem samobójstw oraz rzadszym sięganiem po używki. Ponadto dla wielu pacjentów duchowość jest ważna i oddziałuje na kluczowe wyniki w chorobie, takie jak: i decyzje dotyczące opieki medycznej.

Według uczonych, proste pytanie o pacjenta może i powinna być częścią opieki skoncentrowanej na pacjencie. Informacje zebrane z rozmowy mogą pomóc w podjęciu dalszych decyzji medycznych, w tym także oznaczać chęć konsultacji ze specjalistą z zakresu opieki duchowej. Przykładowo, kapelani są szkoleni do zapewnienia klinicznej opieki duszpasterskiej różnym pacjentom. Sami też reprezentują rozmaite środowiska duchowe, w tym świeckie i religijne.

- Pomijanie sfery duchowości sprawia, że pacjenci czują się odłączeni od systemu opieki zdrowotnej i medyków próbujących się ich leczyć. Włączenie tej domeny może pomóc ludziom w osiągnięciu pełnego samopoczucia i osiągnieciu najwyższego standardu dbania o zdrowie - uważa Howard Koh, współautor badań.

Na podstawie:

Tłum. i oprac. Joanna Papiernik
Wydział Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy