Strona głównaZdrowieDrzemka popłaca. Dowiedz się jak długo spać w ciągu dnia

Drzemka popłaca. Dowiedz się jak długo spać w ciągu dnia

Obowiązkowa poobiednia drzemka w przedszkolu bywa dla dzieci trudna do zaakceptowania, podczas gdy wielu dorosłych chętnie oderwałoby się od pracy, by choć na chwilę zamrużyć oczy. Dowiedz się, dlaczego warto drzemać i jak długo sypiać w ciągu dnia.
Drzemka popłaca. Dowiedz się jak długo spać w ciągu dnia [© imageegami - Fotolia.com] Einstein drzemał kilka razy w ciągu dnia i to miało mu pomóc w jaśniejszym myśleniu. Napoleon odpoczywał między bitwami drzemiąc na koniu, a Brahms usypiał przy fortepianie komponując słynną kołysankę. Okazuje się, że popołudniowy sen może poprawić naszą efektywność i samopoczucie.

Długość drzemki i jej skutki


Już króciutkie zmrużenie oczu - na dwie do pięciu minut tłumi .

Zaśnięcie na pięć do dwudziestu minut poprawia czujność, wytrzymałość i zdolności motoryczne.
Ponad dwudziestominutowa , poza wspomnianymi powyżej korzyściami, poprawia pamięć mięśniową i oczyszcza umysł ze zbędnych informacji, co pomaga w funkcjonowaniu długoterminowej.

Sen w ciągu dnia przez 50 do 90 minut poprawia percepcję i regeneracji kości oraz mięśni.

Tego o drzemce pewnie nie wiedzieliście

60-minutowa drzemka poprawia czujność na nawet dziesięć godzin.

Większość ssaków sypia kilkakrotnie w ciągu dnia. Ludzie skonsolidowali i sypiają dłużej, ale raz. Jednak nasze ciała są zaprogramowane na dwa okresy intensywnego odpoczynku - od drugiej do czwartej nad ranem i od pierwszej do trzeciej po południu.

W październiku 2010 roku w Hiszpanii po raz pierwszy przeprowadzono mistrzostwa w drzemaniu. W ramach zawodów Towarzystwo Przyjaciół Sjesty według przyjętych przez siebie oceniało długość i głębokość snu uczestników o określonych porach dnia.

Badania wykazały, że leżenie na lekko kołyszącym się łóżku naprawdę pomaga zasnąć.

W kulturach, które mają tradycję popołudniowego drzemania, odnotowuje się niższy wskaźnik . Jak wynika z greckich badań, osoby, które co najmniej dwa razy w tygodniu ucinają sobie drzemkę, cechują się o 12 proc. niższym ryzykiem zachorowania na chorobę niedokrwienną serca.

Historia sjesty

Sjesta ma korzenie w islamskim prawie - o odpoczynku w ciągu dnia napisano w Koranie. Sam termin zaś pochodzi z łaciny - „hora sexta", czyli „szósta godzina" (od wschodu Słońca), oznaczała czas południowej drzemki. Starożytni Rzymianie regularnie odpoczywali w ciągu dnia uważając to nie tyle za luksus, ile za fizyczną konieczność.

Poza Hiszpanią czy Grecją tradycja drzemania w ciągu dnia jest kultywowana m. in. w Bengalu, południowych Niemczech, północnych Indiach, w Chinach i na Tajwanie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:38:52, 03-12-2013 ~gość: 213.158.221.xxx

    artykół fajny wiele wyjaśnia
  • 18:48:51, 03-12-2013 Sabina22

    Szkoda czasu na sen

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy