Strona głównaZdrowieDrzemka - wskaźnik przyszłych chorób czy odpoczynek dający energię?

Drzemka - wskaźnik przyszłych chorób czy odpoczynek dający energię?

Łatwo zauważyć, że nasze domowe zwierzeta lubią drzemać. My sami jednak też często choć na kilkanaście minut kładziemy się, by odpocząć. Drzemka może zwiększyć energię na resztę dnia, ale może też być wskaźnikiem przyszłych kłopotów ze zdrowiem.
Drzemka - wskaźnik przyszłych chorób czy odpoczynek dający energię? [Fot. soupstock - Fotolia.com] Badania wskazują, że regularne dłuższe w ciągu dnia oznaczają podwyższone ryzyko zachorowania na , , a nawet wcześniejszą śmierć. Krótszy sen za dnia z kolei jest dobroczynny dla organizmu.

Uczeni z University of Arizona wyjaśniają, że potrzeba drzemania może być symptomem problemu, a nie problemem samym w sobie. Zazwyczaj ci, którzy potrzebują kilkudziesięciominutowego odpoczynku w ciagu dnia, źle sypiają i są zmęczeni podczas pracy.

Wskaźnikiem ewentualnych problemów jest długość snu za dnia. Jeśli drzemki są dłuższe niż 60 minut, mogą oznaczać, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie i mamy kłopoty nocnym odpoczynkiem.

Jednocześnie badania wykazały, że krótki dzienny sen, trwający 15-30 minut, istotnie nas wzmacnia i sprawia, że stajemy się bardziej wydajni w dlaszej części dnia. Łatwiej nam się myśli i mamy więcej wigoru.

Drzemki, które trwają krócej niż godzinę, są korzystne i pozwalają na lepsze funkcjonowanie, natmiast drzemki długie sprawiają, że mózg i całe ciało znajdują się w głębszej fazie snu, co skutkuje tym, że po przebudzeniu jesteśmy „półprzytomni".

Zbyt długi odpoczynek w ciągu dnia może również zakłócać . Zaburza i pory większego poziomu energii, co w rezultacie oznacza problemy ze snem nocnym.

Uczeni szacują, że u wielu ludzi (może nawet 40 proc. populacji) krótka drzemka daje pozytywne efekty. Sądzą, że potrzeba odpoczynku w ciągu dnia może wynikać z uwarunkowań genetycznych. Jeśli takie osoby nie mają okazji zmaknąć oczu na parenaście minut po południu, muszą wzmacniać się kawą i napojami energetycznymi, by mieć energię na resztę dnia.

Badania opisano w American Journal of Epidemiology.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X