Strona głównaZdrowieDr Google "leczy" połowę Polaków

Dr Google "leczy" połowę Polaków

Blisko 40 proc. Polaków uważa, że do postawienia prawidłowej diagnozy medycznej potrzeba trzech lub więcej wizyt u lekarza. Jednocześnie, prawie połowa ankietowanych przyznaje, że próbowała stawiać sobie lub swoim bliskim diagnozę medyczną korzystając z sieci. Najczęstsza przyczyna korzystania z "konsultacji u dr Google" to długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty oraz brak czasu.
Dr Google "leczy" połowę Polaków [© psdesign1 - Fotolia.com] Jak wynika z raportu „Internet + Pacjent = Diagnoza?” opracowanego przez Procontent Communication ponad połowa respondentów twierdzi, że jedna wizyta u nie jest wystarczająca, aby rozpoznać stan zdrowia pacjenta. Natomiast 41 proc. nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. 41 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn nie jest w stanie wskazać, ile konsultacji z lekarzem potrzebnych jest, aby uzyskać prawidłową diagnozę.

Jedyne 8 proc. ankietowanych – o dochodzie na osobę do 500 zł – twierdzi, że trzy wizyty są wystarczające. Tymczasem osoby z większym dochodem skłaniają się do stwierdzenia, że ta liczba jest dostateczna.

Ponad połowa badanych (55proc.) przyznała, że nie próbuje stawiać sobie ani swoim bliskim diagnozy medycznej korzystając z . Największa liczba ankietowanych jako powód szukania diagnozy w Internecie podaje długi czas oczekiwania na wizytę (32 proc.), brak czasu na pójście do lekarza (30 proc.) oraz wiarę we własne możliwości (26 proc.). Natomiast 17 proc. respondentów przyznaje, że próbowało postawić diagnozę korzystając z Internetu, ponieważ darzy zaufaniem opinie innych pacjentów z chorobą, którzy dzielą się doświadczeniem w Internecie.

Mężczyźni częściej niż kobiety samodiagnozują się korzystając z sieci, a jako najczęstszą przyczynę swojego zachowania podają wiarę we własne możliwości znalezienia prawidłowej odpowiedzi w Internecie. Blisko połowa ankietowanych w wieku 15-18 lat wierzy, że potrafi znaleźć prawidłową diagnozę w Internecie, natomiast osoby w wieku 35-50 lat są zdecydowanie mniej pewne swoich możliwości (15 proc.). Blisko 40 proc. osób w wieku szkolnym (15-18 lat) deklaruje również, że nie ma czasu na konsultacje u specjalisty dlatego korzysta z porad dr . Mieszkańcy miejscowości powyżej 500 tys. mieszkańców częściej niż osoby z mniejszych miast i wsi szukają informacji medycznych w sieci. Ankietowani, którzy zarabiają ponad 3 tys. zł miesięcznie deklarują, że nie mają czasu na wizyty u lekarza dlatego szukają wiadomości w Internecie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy