Strona głównaZdrowieDoświadczenie traumy może wpłynąć na seniorskie lata

Doświadczenie traumy może wpłynąć na seniorskie lata

„To, jak zdrowy/a czujesz się w seniorskich latach, może być zdeterminowane przez psychologiczną traumę, której doświadczyłeś/aś w dzieciństwie lub latach wczesnej młodości. W swojej praktyce zawodowej wielokrotnie obserwowałam, jak różne rodzaje traumy - od wypadków samochodowych po fizyczne znęcanie się - oddziałują na poczucie własnej wartości i możliwość budowania zdrowych relacji z innymi. Doświadczenie traumy może mieć jednak także wpływ na zdrowie fizyczne, czyni seniorów bardziej podatnymi na choroby", mówi terapeuta i doradca Sharon O'Brien z seniorlivingabout.com.
Stan zdrowia w dojrzałych latach może być zależny od doznania traumy we okresie dzieciństwa i młodości. Takie wnioski wyciągnęli naukowcy z badania, którego wyniki opublikowano w Psychology and Aging. Istnieje związek pomiędzy doświadczeniem traumy a chorobami w wieku seniorskim.

Czym jest trauma?


Trauma psychologiczna to bezpośrednie doświadczenie zdarzenia, które zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu danej osoby. Trauma może być także wywołana poprzez bycie świadkiem zajścia, w wyniku którego ktoś inny stracił życie, został ranny lub doznał szoku. Do traumatycznych przeżyć należą m. in. obserwowanie przestępstwa, udział w wypadku samochodowym, przebycie groźnej dla życia choroby.

We wspomnianym badaniu wzięło udział 1 518 Amerykanów w wieku powyżej 65 lat. Naukowcy zbadali czy partycypanci doświadczyli traumy, która ma wpływ na ich zdrowie, a także ocenili poważne i chroniczne choroby oraz problemy z codziennym funkcjonowaniem uczestników.

Dzieci szybciej wracają do zdrowia niż dorośli

Badanie pokazało, że doświadczenie traumy w wieku dorosły ma większy wpływ na późniejszy stan zdrowia niż uraz doznany w dzieciństwie.

Uczestnicy, u których skutki traumy były najpoważniejsze, przeżyli ją jako osoby dorosłe.
Naukowcy z University of Michigan uważają, że trauma może na początku może powodować takie same efekty u dzieci i dorosłych, ale u dzieci wraz z czasem skutki te stają się łagodniejsze, mają mniejszą siłę oddziaływania.

Trauma może zwiększyć ryzyko chorób

Wyniki badań sugerują, że pacjenci i lekarze powinni być świadomi efektów, jakie może powodować doznanie traumy. Czyni ona bowiem seniorów bardziej narażonymi na różne choroby i sprawia, że trudniej im wrócić do zdrowia. Doświadczone urazy stanowią ważną informację dla lekarzy - mogą pomóc zastosowaniu odpowiedniej terapii i szybszej rekonwalescencji.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy