Strona głównaZdrowieDosalanie jedzenia zwiększa o połowę ryzyko poważnych problemów zdrowotnych

Dosalanie jedzenia zwiększa o połowę ryzyko poważnych problemów zdrowotnych

Nadmiar soli nawet o 50 procent zwiększa ryzyko wystąpienia takich problemów zdrowotnych, jak nadciśnienie tętnicze, udar mózgu i zgaga.
Dosalanie jedzenia niebezpieczne dla zdrowia Ciągłe solenie jedzenia może zwiększyć ryzyko zachorowania na przewlekłą zgagę, , , , niewydolność nerek i niewydolność serca nawet o 50 procent.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów, ale ponieważ sól jest dodawana do niemal wszystkich produktów, łatwo przekroczyć tę dawkę. Nawet jeśli samodzielnie nie soli się nadto serwowanych sobie dań, wiele .

Warto na bieżąco sprawdzać ilość soli w kupowanym jedzeniu. Globalnie przyjęte wytyczne wskazują, że żywność z ponad 600 mg na 100 g powinna być uznawana za niezdrową.

Szacuje się, że nadmiar soli jest odpowiedzialny za rozpowszechnienie zgagi i refluksu żołądka. Poza tym wiadomo, że duża ilość soli prowadzi do , które jest najczęstszą przyczyną problemów zdrowotnych u osób dorosłych i jedną z najczęstszych przyczyn udarów mózgu.

Dietetycy podkreślają, że ograniczenie soli nie musi oznaczać tego, że jedzenie będzie mdłe. Eksperci mówią, że dodanie świeżych i przypraw lub zapewni świetny smak bez zagrożenia dla zdrowia. To szczególnie ważne - mówią - ponieważ szacuje się, że można by zapobiec kilkudziesięciu procentom chorób sercowo-naczyniowych dzięki zmniejszeniu dawki soli w diecie.

Poza wspomnianymi kłopotami, nadmiar soli prowadzi do wzdęć. Sól może powodować zatrzymanie wody, ponieważ organizm próbuje rozcieńczyć ją z dużymi ilościami płynów. To może skutkować wzdęciami. Najlepszym sposobem na zmniejszenie tej dolegliwości jest picie więcej wody, która pomoże wypłukać sól z organizmu. Zbyt duża ilość słonych potraw prowadzi również właśnie do ciągłego odczuwania pragnienia.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć