Strona głównaZdrowieDom przyjazny dla alergika - łazienka

Dom przyjazny dla alergika - łazienka

Dla wielu osób łazienka to zaciszne miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu. Zanurzenie ciała w głębokiej wannie wypełnionej gorącą wodą z odrobiną piany jest wspaniałym sposobem na udane zakończenie dnia.Łazienka to pomieszczenie, w którym domownicy dbają o codzienną higienę, jednak często nie są świadomi tego, że jest to także miejsce, w którym wilgoć i ciepło tworzą idealne warunki do rozwoju alergizujących pleśni, roztoczy oraz karaluchów. Zachowanie czystości w łazience oraz systematyczne eliminowanie drobnoustrojów są niezwykle istotne, szczególnie dla osób, które cierpią na alergię.
Dom przyjazny dla alergika - łazienka [© tina7si - Fotolia.com] Aby łazienka była przyjaznym miejscem, uczuleniowcy powinni wcielić w życie kilka zasad pomagających zapobiegać dokuczliwej alergii.

* Podczas prania lub długich relaksujących kąpieli w pomieszczeniu gromadzi się wilgoć, która może przyczynić się do rozwoju alergizujących mikroorganizmów. W celu bieżącego usuwania wilgoci warto zainstalować w łazience wentylator wywiewny o dużej mocy. Dobrym sposobem na zapewnienie świeżości jest zamontowanie w okolicy okna nawietrzaków doprowadzających powietrze zewnętrzne. Aby zapobiegać przedostawaniu się pary do innych pomieszczeń należy przed wyjściem z łazienki wytrzeć do sucha powierzchnie (lustra, kafelki) oraz zamknąć drzwi aż do czasu usunięcia wilgoci przez wentylator.

* W łazience najlepiej położyć podłogę o twardej powierzchni (impregnowane drewno, płytki ceramiczne, PCW lub linoleum), z której usunięcie rozlanej wody nie będzie problemem. Najlepszym zabezpieczeniem podłogi są bawełniane dywaniki, które można prać w pralce. Odpowiednia temperatura (60ºC) oraz zastosowanie hipoalergicznego proszku zagwarantują usunięcie z dywaników roztoczy oraz innych alergenów. Ciężkie, wełniane dywany nie są rekomendowane do łazienki alergika, gdyż po namoknięciu schną powoli, a utrzymująca się wilgoć może powodować szybki rozwój pleśni.

* Ściany i sufit należy pomalować wodoodporną, zmywalną farbą, a wokół wanny i umywalki położyć kafelki, które są łatwe do mycia i szybko schną.

* Zasłona prysznica to element, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Musi być wykonana z materiału szybkoschnącego lub specjalnego tworzywa „antypleśniowego” – impregnowanego substancjami chemicznymi. Odpowiednia jest także obudowa ze szkła hartowanego Anti - Plaque, które pozwala wodzie spłynąć w postaci kropel, w efekcie czego powstaje mniej osadu i kamienia.

* Nie poleca się umieszczania w łazience alergika wymyślnych ozdób i sztukaterii, gdyż wszystkie te drobiazgi są „siedliskiem” kurzu i utrudniają sprzątanie. Jeśli domownicy lubią gromadzić pamiątki w łazience mogą je umieścić w przeszklonej gablotce.

* W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia objawów alergicznych warto zadbać o ręczniki używane do osuszenia ciała po wyjściu z kąpieli. Należy pamiętać, że na wycieraną materiałem skórę mogą oddziaływać zastosowane w nim barwniki tkanin. Dlatego osoby szczególnie wrażliwe na cząsteczki substancji barwiących powinny uprać ręczniki oraz szlafroki przed pierwszym użyciem w hipoalergicznym proszku. Białe ręczniki, bezpieczniejsze dla alergików, bo pozbawione barwników, także warto uprać przed pierwszym użyciem – to sprawi, że materiał będzie bardziej chłonny. Ręczniki warto suszyć na świeżym powietrzu lub w suszarce mechanicznej, a nie na łazienkowych grzejnikach, gdyż w ten sposób zwiększymy wilgotność w łazience.

Korzystanie z łazienki wiąże się z bezpośrednim kontaktem skóry z poszczególnymi elementami sanitarnymi. Dlatego czystość w łazience jest tak bardzo istotna i pozwala czuć się komfortowo. Zapewnienie odpowiednich warunków higienicznych, a także panowanie nad wilgocią gromadzącą się w pomieszczeniu jest ważnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia objawów alergicznych u domowników.

Na podstawie: Dom dla alergika, Dr Peter Howarth, Anita Reid, Wydawnictwo Arkady, 2002


Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy