Strona głównaZdrowieDogoterapia dla seniorów. Również na codzień

Dogoterapia dla seniorów. Również na codzień

Terapie zajęciowe dla seniorów są w Polsce coraz bardziej popularne. Jedną ze zintegrowanych form jest dogoterapia. Metoda, której pozytywne działania w kontakcie z osobami starszymi są od lat sprawdzone i potwierdzone naukowo. Wykwalifikowani i przeszkoleni dogoterapeuci zapewniają seniorom rehabilitację poprzez odpowiednie zajęcia z psami, co niesie ze sobą zarówno korzyści profilaktyczne, jak i lecznicze. Jednak również codzienny kontakt ze zwierzęciem ma dobrzy wpływ na zdrowie.
Dogoterapia dla seniorów. Również na codzień [© Budimir Jevtic - Fotolia.com] - Dla seniorów taki kontakt z psami, wzbogacony przez dogoterapeutę, przynosi same pozytywne skutki. Poprawia się jakość życia w sferze społecznej, emocjonalnej oraz psychofizycznej – wskazuje profesor Shlomo Noy, międzynarodowej sławy specjalista w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną, współzałożyciel Centrum Seniora Angel Care we Wrocławiu.

Istotne jest zaangażowanie w terapie wszystkich członków spotkań. Dla pacjentów to okazja do odnowienia dobrych wspomnień z posiadania zwierzęcia, a dla innych sposobność do poznania takich relacji po raz pierwszy w życiu.

- Kolejny aspekt to niewymuszona i naturalna aktywność fizyczna w czasie zajęć z psami. Na zajęciach w Angel Care seniorzy łączą przyjemne z pożytecznym. Poprawiają swoją sprawność fizyczną w trakcie rzucania przedmiotów do aportowania, głaskania czy schylania się podczas karmienia czworonoga. Obserwujemy, jak ruchliwość zwierzęcia powoduje ruch u człowieka.

Osoby starsze często cierpią na brak kontaktów i samotność. Tego typu zajęcia terapeutyczne są początkiem do nawiązywania nowych relacji, ponownego uczestnictwa w życiu społecznym. Redukuje się uczucie osamotnienia, a towarzyszy temu zawsze satysfakcja – dodaje profesor Noy.

nie muszą być typową „”. Właściciele czworonogów mogą postarać się, żeby na co dzień – chociażby podczas spacerów nieco więcej się ruszać i wchodzić w interakcję ze swoim pupilem. Warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie „współpracy” z własnym zwierzakiem – w Polsce wiele psów i związane z nią liczne schorzenia – zwiększenie dawki ruchu atrakcyjnej i dla zwierzęcia i dla człowieka przyniesie to korzyści zdrowotne obu stronom.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy