Strona głównaZdrowieDodaj awokado do posiłku - skutecznie pokonasz głód i będziesz odczuwać sytość

Dodaj awokado do posiłku - skutecznie pokonasz głód i będziesz odczuwać sytość

Posiłki zawierające świeże awokado jako substytut przetworzonych węglowodanów mogą znacząco tłumić głód i zwiększać satysfakcję z jedzenia u osób z nadwagą i otyłością.
Dodaj awokado do posiłku - skutecznie pokonasz głód i będziesz odczuwać sytość [fot. FoodieFactor from Pixabay]
Eksperci z Illinois Institute of Technology radzą, aby osoby mające problem z nadmiarem kilogramów wybierały zamiast produktów z zawartością węglowodanów prostych.

Oceniono fizjologiczne skutki włączenia do diety awokado. Określono, jaki to ma wpływ na odczuwanie , sytości i zadowolenia badanych z posiłku w ciągu sześciu godzin od jego zjedzenia. Do testów zaproszono kilkadziesiąt osób z nadwagą i . Ustalono m. in., że takie zmiany w diecie osłabiają wahania poziomu insuliny i glukozy we krwi, zmniejszając ryzyko cukrzycy i c. Dzięki awokado dostarcza się bowiem organizmowi zdrowych tłuszczów i błonnika, a to poprawia zdrowie metaboliczne.

- Przez lata to tłuszcze były uważane za główną przyczynę otyłości, teraz zaś węglowodany są analizowane pod kątem ich roli w regulacji apetytu i kontroli wagi - mówi dr Britt Burton - Freeman, współautorka badań. - Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich, jeśli chodzi o optymalny skład posiłków, aby skutecznie kontrolować apetyt. Jednak zrozumienie związku między składem żywności i jej fizjologicznymi skutkami w różnych populacjach może dać informację na temat sposobów regulowania apetytu i zmniejszyć wskaźniki otyłości, zbliżając nas do spersonalizowanych zaleceń dietetycznych - dodaje Burton - Freeman.

Badania pokazały, że posiłki zawierające awokado spowodowały istotne zmniejszenie głodu i wzrost zadowolenia uczestników.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy