Strona głównaZdrowieDobry urlop to zdrowy urlop

Dobry urlop to zdrowy urlop

Wyjeżdżając na wakacje skupiasz się na pakowaniu walizek, planowaniu wycieczek i innych atrakcji, zastanów się również na tym, co możesz zrobić, aby uniknąć częstych podczas urlopu kłopotów zdrowotnych.
Dobry urlop to zdrowy urlop [© Maksym Gorpenyuk - Fotolia.com] Niezależnie do tego gdzie będziesz spędzać letnie dni musisz pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny, jeśli wybierasz się w daleką podróż warto zastanowić się nad odpowiednią szczepionką. W tym celu odwiedź swojego lekarza i skonsultuj z nim swoje plany wakacyjne.

Znaczna część wakacyjnych dolegliwości zdrowotnych związana jest ze spożywanymi posiłkami i napojami. Pamiętaj, zatem, aby dokładnie przyglądać się temu, co jesz i pijesz.

Sposobem na wyeliminowanie zarazków jest mycie, obieranie oraz gotowanie warzyw i innych produktów. Nie pij wody, której pochodzenia nie znasz, unikaj też lodów i przetworów z niepasteryzowanego mleka. Szczególną uwagę zwracaj na mięso, ryby i owoce morza, jadaj w sprawdzonych barach i restauracjach. Podczas upału dostarczaj organizmowi odpowiednią ilość płynów, zachowuj jednak umiar w sięganiu po te zawierające alkohol.

Do częstych przyczyn złego samopoczucia na wakacjach należy też nierozsądne korzystanie ze słonecznej pogody. Staraj się unikać przebywania na plaży podczas największych upałów, pamiętaj o nakryciu głowy oraz o kosmetykach chroniących przed słońcem. Jeśli masz ochotę na kąpiel wybieraj miejsca, w których jest ona dozwolona.

Wybierając się na wycieczkę poza wygodnymi butami powinieneś zabrać ze sobą ubranie, które ochroni Cię przed kleszczami i komarami. Wskazane są też preparaty odstraszające owady, unikaj natomiast ubrań w jasnych, intensywnych kolorach, gdyż te przyciągają owady.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Udar cieplny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Udar cieplny (porażenie cieplne, udar słoneczny) to nazwa stanu jaki występuje w wyniku przegrzania. Może do niego dojść w wyniku zbyt długiego wystawiania się na oddziaływanie wysokiej temperatury otoczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy