10-01-2025
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Niektóre składniki tzw. „dobrego" cholesterolu - lipoprotein o dużej gęstości (HDL) - mogą mieć związek ze zwiększoną częstością występowania chorób układu krążenia.
Biochemicy z Houston Methodist Research Institute zbadali niektóre właściwości HDL dla zdrowia serca.
- Podczas rutynowych badań kontrolnych u ludzi dorosłych bada się poziom , który obejmuje zarówno „zły" (LDL), jak i „dobry" (HDL) cholesterol - powiedział dr Henry Pownall. - Nie każdy cholesterol powstaje tak samo. Każdy jego rodzaj zaś ma dwie formy - wolną, która jest aktywna i uczestniczy w funkcjach komórkowych, oraz związaną, która jest bardziej stabilna i gotowa do magazynowania się w organizmie. Zbyt duża ilość wolnego cholesterolu, nawet jeśli jest to HDL, może przyczyniać się do chorób serca - ostrzega dr Pownall.
W badaniach przedklinicznych odkryto, że HDL o wysokiej zawartości wolnego cholesterolu może być szkodliwy. Aby to lepiej sprawdzić, eksperci badają 400 pacjentów z różnymi stężeniami w osoczu.
- Najbardziej zaskakującym odkryciem jest to, że istnieje silny związek między ilością wolnego cholesterolu w HDL a jego ilością, jaka gromadzi się w białych krwinkach zwanych makrofagami, co może przyczyniać się do - mówi dr Pownall.
Wcześniej uważano, że przenoszenie wolnego cholesterolu do HDL jest korzystne dla zdrowia serca, ponieważ usuwa nadmiar cholesterolu z tkanek. Według ekspertów jednak w przypadku wysokiego stężenia HDL w osoczu sytuacja jest odwrotna, tzn. przenoszenie wolnego cholesterolu z HDL do białych krwinek we krwi i tkanek może w rzeczywistości zwiększać ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej.
W dalszych krokach badawczych autorzy chcą opracować nowe metody diagnostyki i leczenia chorób serca, a także wykorzystać wolny cholesterol HDL jako biomarker do identyfikacji pacjentów wymagających terapii obniżających poziom HDL.
Na podstawie:
Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »