Strona głównaZdrowieDobroczynne działanie śliwek

Dobroczynne działanie śliwek

Śliwki, których ojczyzną jest Azja Mniejsza, Kaukaz i Persja, na stoły Europy dotarły po podbojach Aleksandra Macedońskiego. Te owoce to skarbnica naturalnych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawierają witaminy z grupy B, które regulują działanie układu nerwowego i pracę mięśni, mają też wpływ na stan komórek i przemianę materii.
Ponadto, występujące w nich witaminy A i E są silnymi przeciwutleniaczami, dzięki czemu owoce te powinny znaleźć się w diecie wszystkich pań chcących jak najdłużej zachować świeżą i jędrną skórę – antyoksydacyjne działanie witamin wspomaga w nich wysoka zawartość polifenoli. Neutralizują one niszczący wpływ wolnych rodników, czym spowalniają starzenie się skóry i powstawanie nowotworów.

Pektyny, których duża ilość znajduje się w śliwkach, w połączeniu z kwasami organicznymi, winnym i jabłkowym, działają oczyszczająco na przewód pokarmowy, usuwają też gromadzący się w komórkach tłuszcz. Owoce hamują również wchłanianie cholesterolu i pomagają usuwać go z organizmu, co jest ważne w profilaktyce chorób serca i miażdżycy.

Zawierają dużo potasu, pierwiastka, który neutralizuje szkodliwy wpływ zawartego w soli kuchennej sodu, a tym samym może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Po śliwki powinni sięgać także ci, którzy dbają o prawidłowe działanie układu pokarmowego, pobudzają bowiem perystaltykę jelit i zapobiega zatruciom. Śliwkowe pektyny zapobiegają zaparciom i mają właściwości przeczyszczające, a związki zasadotwórcze neutralizują nadmiar kwasów trawiennych. Regularne spożywanie śliwek może istotnie zmniejszyć zagrożenie chorobą nowotworową jelita grubego oraz pomóc w dolegliwościach pęcherzyka żółciowego.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć