Strona głównaZdrowieDobroczynne czerwone wino - uchroni przed chorobami dziąseł?

Dobroczynne czerwone wino - uchroni przed chorobami dziąseł?

Lista chorób, których ryzyko może osłabiać czerwone wino, jest dość dłługa, znajdują się na niej m. in. choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, czy choroby neurodegradacyjne. Teraz można również dopisać problemy z dziąsłami.
Dobroczynne czerwone wino - uchroni przed chorobami dziąseł? [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com] Zawarte w czerwonym winie wykazują silną aktywność przeciwutleniającą, która wzmacnia zdrowie i ma działanie ochronne w chorobach neurodegeneracyjnych oraz zapobiega . jest bogatym źródłem polifenoli, które posiadają unikalną kombinację związków fenolowych. Składniki te mogą również mieć wpływ na mikroflorę ludzką. W szczególności różne badania wykazały ostatnio, że spożywanie czerwonego wina może znacząco modulować wzrost wybranych bakterii flory bakteryjnej okrężnicy. Teraz postanowiono sprawdzić również, na ile wspomniane substancje mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej i mikroflorę jamy ustnej.

Jak podają eksperci, mikrobiom jamy ustnej zawiera ponad 700 gatunków bakterii, z których większość znajduje się w płytce nazębnej. Zmienia się on pod wpływem m. in. diety, czy higieny jamy ustnej. Niestety, relatywnie łatwo jest zaburzyć naturalną równowagę między gatunkami komensalnymi (potrzebnymi naszemu organizmowi) i chorobotwórczymi. Te ostatnie powodują , uszkodzenie tkanki dziąsła i inicjują chorobę próchnicową oraz choroby przyzębia i gromadzenie się płytki nazębnej.

Z badań wynika, że czerwone wino osłabiło zdolność bakterii do przylegania do komórek. W połączeniu ze Streptococcus dentisani (probiotykiem, który stymuluje wzrost dobrych bakterii), polifenole były jeszcze skuteczniejsze w hamowaniu działania bakterii chorobotwórczych.

Jak podkreślają eksperci, wyniki nie oznaczają zaleceń wypijania dużych ilości wina. Zaznaczają, że kwaśny charakter tego trunku może wpłynąć na uszkodzenia szkliwa zębów. W każdym razie, jedna lampka wina dziennie powinna sprzyjać zdrowiu układu pokarmowego - od jamy ustnej po jelita.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy