Strona głównaZdrowieDobroczynna moc soków

Dobroczynna moc soków

Jesień i zima to ten czas w roku, kiedy najczęściej popadamy w depresję. Coraz krótsze dni, brak słonecznego światła, częste zmiany pogody, niskie temperatury – wszystko to silnie działa na nasze samopoczucie.
Dobroczynna moc soków [© Inga Nielsen - Fotolia.com] Do męczącej nas apatii i przygnębienia dołączają w tym czasie częściej niż wiosną i latem przeziębienia oraz infekcje wirusowe. Nie bez wpływu na taki stan rzeczy jest nasz sposób odżywiania się – postawmy się jesiennym nastrojom i zafundujmy sobie wzmacniającą organizm dietę, opartą na owocowych i warzywnych sokach. Na jesienno – zimowy stan naszego ciała i ducha równie silnie jak pogoda oddziałuje prowadzony przez nas tryb życia. Spędzamy na ogół całe dnie w źle wietrzonych pomieszczeniach, najczęściej bez ruchu. Jesteśmy zmęczeni i zestresowani, a poprawie tego stanu nie sprzyja również nasza dieta, która wraz z nadejściem zimy zmienia się w coraz cięższą i mniej strawną – dominuje w niej często uboga w witaminy, wysoko przetworzona żywność. Jest zimno – zaczynamy jeść posiłki treściwsze, które jednak rzadko są pełnowartościowe. Rezultat – „głód jakościowy”, czyli brak substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego działania naszego organizmu. Nie odczuwany fizycznie, kończy się jednak infekcjami oraz długotrwałymi, często bardzo poważnymi schorzeniami.

Słowo „dieta” większości z nas kojarzy się z odchudzaniem. Tymczasem „dieta” nie oznacza wyłącznie nastawienia na zmniejszenie wagi ciała – to każdy tryb odżywiania, który ma na celu utrzymanie organizmu w zdrowiu i odpowiedniej formie. Od naszej diety zależy nasze zdrowie i samopoczucie – to zazwyczaj wynik tego, co zjadamy.

Jeśli więc nie zadawala nas nasz wygląd, kiepsko się czujemy, powinniśmy uważnie przyjrzeć się temu, co jemy. Bardzo dużą uwagę w ostatnich czasach zwraca się na to, aby integralną częścią naszych codziennych posiłków były owoce i warzywa – znajdują się one na drugim miejscu aktualnej piramidy żywieniowej.

Dietetycy podkreślają, że powinno się je spożywać nawet 5 razy dziennie, są one bowiem najcenniejszym źródłem witamin, związków mineralnych i substancji odżywczych, bez których nasz organizm nie jest w stanie pracować prawidłowo. Dostarczają nam ich w sposób naturalny, a wiec najzdrowszy z możliwych – spożywając duże ilości warzyw i owoców nie musimy się już więc ratować farmaceutykami ani wspomagać suplementami. Smacznym sposobem na zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki zdrowia jest regularne picie soków owocowych i warzywnych, najlepiej jak najświeższych i najmniej przetworzonych.

Wypity sok jest przyswajany przez nasz organizm bardzo szybko – już po 30 minutach niemal w 100%, podczas przetrawienie zjedzonych świeżych warzyw i owoców trwa znacznie dłużej. Spożywając soki odciążamy więc nasz układ trawienny, dając zarazem ciału możliwość przeprowadzenia „remontu” – oczyszczenia oraz odbudowania narządów i organów.
 
Strony : 1 2

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:07:43, 02-11-2007 Bianka

    To niestety nieprawda. Soki wcale nie są zdrowe dla seniorów, a w wielu przypadkach wręcz szkodliwe.
  • 11:23:53, 02-11-2007 enia60

    Osobiście wierzę w dobroczynną moc soków,ale tych przygotowanych na bieżąco,a nie z kartonów z bardzo długim terminem przydatności ,a więc zawierających środki konserwujące.I jeszcze jedno:soki nie mogą nam zastąpić warzyw i owoców jedzonych na surowo w postaci surówek,względnie gotowanych na parze,duszonych,pieczonych itp.wszystkiego należy próbować z umiarem ,rozsądkiem a nade wszystko słuchać czego potrzebuje nasz organizm

    "wszysto jest trucizną i nic nie jest trucizną" Paracelsus
  • 09:26:40, 03-11-2007 Bianka

    Cytat:
    enia60
    Osobiście wierzę w dobroczynną moc soków,ale tych przygotowanych na bieżąco,a nie z kartonów z bardzo długim terminem przydatności ,a więc zawierających środki konserwujące.I jeszcze jedno:soki nie mogą nam zastąpić warzyw i owoców jedzonych na surowo w postaci surówek,względnie gotowanych na parze,duszonych,pieczonych itp.wszystkiego należy próbować z umiarem ,rozsądkiem a nade wszystko słuchać czego potrzebuje nasz organizm
    To nie jest kwestia wiary Organizm młody i zdrowy wytrzymuje bardzo wiele. Organizm seniora - już niestety znacznie mniej. Ani soki, ani surówki ani owoce (szczególnie jeżeli jedzone są często i w dużych ilościach) nie są "lubiane" przez żołądek i wątrobę. Prędzej czy później (zwykle prędzej) zakomunikuja one o tym w ten czy inny sposób.
    Ale oczywiście wybór należy do jedzącego
    ... zobacz więcej
  • 10:36:46, 03-11-2007 Malgorzata 50

    Bianko jem ogromne ilosci surówek i sporo owocow -i nic mi moj organizm nie mowi....
  • 10:47:30, 03-11-2007 Nika

    Bianko?Piję prawie codziennie szklankę świeżego soku z warzyw,jem mnóstwo surówek,bez owoców też nie mogę żyć.Raz,że lubię,dwa,że mają sporo witamin i mikroelementów-pierwszy raz słyszę,że mogą mi szkodzić..może coś więcej na ten temat napiszesz, z podaniem źródeł.
  • 10:52:39, 03-11-2007 Alsko

    Jem bardzo dużo surówek, bo lubię - bez żadnych sensacji.
    A przedawkowanym sokiem jabłkowym narobiłam sobie kłopotów. Skończyło się nadkwasotą. Pomalutku z tego się wychodzi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy