Strona głównaZdrowieDobre zdrowie serca w średnim wieku to niższe ryzyko demencji na starość

Dobre zdrowie serca w średnim wieku to niższe ryzyko demencji na starość

Badanie z udziałem niemal 1,5 ludzi pokazuje, że osoby o dobrym zdrowiu układu sercowo-naczyniowego w wieku średnim, miały niższe ryzyko demencji w późniejszym życiu, mówią uczeni z Karolinska Institutet w Sztokholmie.
Dobre zdrowie serca w średnim wieku to niższe ryzyko demencji na starość [© Schiddrigkeit - Fotolia.com]
Już wcześniej ustalono, że modyfikowalne czynniki ryzyka, czyli styl życia wpływający na zdrowie serca, może zmniejszyć globalną liczbę pacjentów z nawet o jedną trzecią.

Teraz przeanalizowano zbierane przez wiele lat dane dotyczące , starzenia się i demencji. Zdrowie serca uczestników oceniano od średniego do późnego wieku, biorąc pod uwagę sześć czynników sklasyfikowanych jako trzy behawioralne (, aktywność fizyczna i wskaźnik masy ciała) i trzy czynniki biologiczne (poziom glukozy w osoczu na czczo, całkowity i ciśnienie krwi).

Naukowcy odkryli, że uczestnicy z przeciętnymi lub idealnymi wynikami w zakresie zdrowia układu krążenia w wieku średnim, uwzględniając czynniki behawioralne, mieli niższe ryzyko demencji na starość w porównaniu do pozostałych osób.
Naukowcy nie stwierdzili żadnego znaczącego ogólnego związku między wynikami zdrowia serca mierzonymi w późnym wieku a ryzykiem demencji.

Ustalenia te wskazują, że zachowanie zdrowia układu sercowo-naczyniowego przez całe życie, szczególnie, unikanie palenia papierosów, regularne ćwiczenia i utrzymanie odpowiedniego wskaźnika masy ciała, może zmniejszyć ryzyko demencji w późniejszym życiu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy