Strona głównaZdrowieDobre składniki odżywcze chronią przed rakiem. Nie mogą jednak pochodzić z suplementów

Dobre składniki odżywcze chronią przed rakiem. Nie mogą jednak pochodzić z suplementów

Jedzenie określonych składników odżywczych wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Okazuje się jednak, że jest tu jeden warunek: źródłem składników odżywczych musi być żywność, a nie suplementy.
Dobre składniki odżywcze chronią przed rakiem. Nie mogą jednak pochodzić z suplementów [fot. Selma K from Pixabay]
Ciągle trwają badania nad potencjalnymi korzyściami i szkodami stosowania , niektóre z nich wykazały związek między nadmiernym dostarczaniem pewnych składników odżywczych a niekorzystnymi efektami, w tym zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów - mówi dr Fang Fang Zhang z Tufts University. - Trzeba zrozumieć rolę, jaką składnik odżywczy i jego źródło mogą odgrywać dla zdrowia - dodaje.

Lekarze obliczyli, na ile odpowiednie lub nadmierne spożycie składników odżywczych było związane z ryzykiem śmierci w danym okresie i czy dostarczanie danych składników z pożywienia lub z suplementów miało tu znaczenie.

Odkryto, że:

  • Dostarczanie sobie odpowiedniej ilości witaminy K i wiązało się z niższym ryzykiem zgonu w badanym czasie;
  • Odpowiednia ilość witaminy A, i oznaczała niższe ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych;
  • Nadmiar wapnia przyjmowanego z suplementów wiązał się z wyższym prawdopodobieństwem śmierci z powodu raka. Takiej korelacji nie odkryto, gdy większe dawki wapnia pochodziły z jedzenia.
Ponadto ustalono, że suplementy diety nie mają wpływu na osłabienie ryzyka śmierci u osób spożywających niedostateczne ilości składników odżywczych. Odkryto zaś, że stosowanie suplementów z przez osoby bez niedoboru tej witaminy może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny, w tym z powodu raka. Nie jest jednak jasne, skąd taki związek.

Nasze wyniki potwierdzają pogląd, że chociaż stosowanie suplementów przyczynia się do zwiększenia poziomu różnych składników odżywczych, istnieją korzystne zależności między zdrowiem i składnikami zawartymi w pożywieniu, których nie ma w przypadku suplementów - mówi Zhang.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy