04-09-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Osoby z nadwagą, które ignorują sygnały swojego ciała, że czas spać, ponoszą tego istotne negatywne konsekwencje.
- Badanie to potwierdza znaczenie dobrych nawyków związanych ze snem - mówi dr Brooke Shafer z OHSU School of Nursing. - Praktyki związane ze snem, takie jak kładzenie się spać, gdy jest się zmęczonym, lub odkładanie telefonu wieczorem, mogą pomóc w promowaniu dobrego ogólnego stanu zdrowia - dodaje.
W badaniu wzięło udział 30 osób, podzielonych równo między mężczyzn i kobiety. Wszyscy odznaczali się wskaźnikiem masy ciała powyżej 25, co oznaczało, że byli lub mieli nadwagę.
- Otyłość i stanowią coraz poważniejsze problemy zdrowia publicznego. Nasze badania pokazują, że zaburzenia wewnętrznego zegara biologicznego organizmu mogą przyczyniać się do negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla osób, które mogą być już narażone z powodu wagi - wskazuje dr Shafer.
Uczestnicy oddawali próbkę śliny co 30 minut do późnej nocy w laboratorium snu, aby określić czas, w którym ich organizm zaczął naturalnie produkować hormon melatoninę. Melatonina jest powszechnie uważana za związek inicjujący proces zasypiania, a jej produkcja różni się w zależności od wewnętrznego zegara biologicznego danej osoby.
Uczestnicy wrócili do domu i przez kolejne siedem dni rejestrowali swoje nawyki związane ze snem.
Naukowcy ocenili różnicę czasową między początkiem uwalniania a średnim czasem snu każdego uczestnika, dzieląc ich na dwie grupy: tych, którzy mieli wąskie okno czasowe, z krótkim czasem między początkiem uwalniania melatoniny a snem, oraz tych, u których to okno czasowe było dłuższe.
Wąskie okno sugeruje, że ktoś pozostaje aktywny zbyt długo w stosunku do swojego i jest ogólnie powiązane z gorszymi wynikami zdrowotnymi. Badanie potwierdziło szereg potencjalnie szkodliwych wskaźników zdrowotnych w grupie, która poszła spać szybciej wraz z uwalnianiem melatoniny. Wykryto również kluczowe różnice między mężczyznami i kobietami. Panowie z grupy wąskiego okna mieli wyższy poziom tłuszczu brzusznego i tłuszczowych trójglicerydów we krwi oraz wyższe ogólne wyniki ryzyka zespołu metabolicznego względem pozostałych mężczyzn. Kobiety w tej grupie miały wyższy ogólny procent tkanki tłuszczowej, glukozy i tętno w spoczynku w porównaniu do pozostałych pań biorących udział w badaniu.
Na podstawie:
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »