Strona głównaZdrowieDobre nawodnienie to wolniejsze starzenie się

Dobre nawodnienie to wolniejsze starzenie się

Osoby, które są dobrze nawodnione, dłużej pozostają zdrowsze, rzadziej zmagają się z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca i płuc, a także żyją dłużej niż ci, którzy nie przyjmują dostatecznej ilości płynów.
Dobre nawodnienie to wolniejsze starzenie się [fot. Ri Butov from Pixabay]
Przez ponad trzy dekady u ponad 11 tysięcy ludzi analizowano związki między poziomem w surowicy - który zwiększa się, gdy niższa jest ilość przyjmowanych płynów - i różnymi wskaźnikami zdrowia. Jak odkryto, przy poziomie sodu w surowicy na wyższym krańcu zakresu normy wyższe było ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i osoby te wykazywały oznaki bardziej zaawansowanego starzenia biologicznego niż ludzie z poziomem sodu w średnich zakresach. Co więcej, wyższy poziom sodu przekładał się na wyższe ryzyko śmierci w młodszym wieku.

- Wyniki sugerują, że odpowiednie może spowolnić starzenie i przedłużyć życie wolne od chorób - mówi dr Natalia Dmitrieva z amerykańskiego National Heart, Lung, and Blood Institute.

Już wcześniej odkryto powiązania między wyższymi zakresami (choć ciągle pozostającymi w normie) poziomu sodu w surowicy i zwiększonym ryzykiem . Teraz okazuje się, że więcej sodu ma szersze skutki.

Pacjentów badano kilka razy od czasu, gdy skończyli 50 lat do wieku 70, a nawet 90 lat. Oceniono, na ile poziomy sodu w surowicy zbiegają się z biologicznym starzeniem, do czego wykorzystano 15 markerów zdrowia, w tym: skurczowe ciśnienie krwi, poziom i cukru. To daje informacje, jak dobrze funkcjonuje układ sercowo-naczyniowy, oddechowy, metaboliczny, nerkowy i odpornościowy. Uwzględniono też wiek, rasę, płeć biologiczną, palenie papierosów i nadciśnienie.

Jak ustalono, osoby z wyższymi poziomami sodu w surowicy - choć ciągle w normlanym zakresie mieszczącymi się w przedziale 135-146 miliekwiwalentów na litr (mEq/l) - częściej wykazywały oznaki szybszego starzenia biologicznego. Przykładowo ludzie ze stężeniem sodu w surowicy powyżej 142 mEq/l odznaczali się o 10-15 proc. wyższym ryzykiem bycia biologicznie starszymi niż ich wiek chronologiczny w porównaniu do osób z zakresu między 137-142 mEq/l. Ludzi z poziomem powyżej 144 mEq/l cechował wzrost tego ryzyka o 50 proc.

Co więcej, ilość sodu wyższe niż 142 mEq/L oznaczała nawet o 64 proc. zwiększone ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak: , udar, i choroba tętnic obwodowych, a także przewlekła choroba płuc, cukrzyca i demencja. Niższe ilości sodu zaś przekładały się na najniższe ryzyko rozwoju którejś z tych chorób przewlekłych.

Nie jest jasne, czy zachodzi tu związek przyczynowo-skutkowy. Potrzebne są dalsze badania, by to sprawdzić.

Osoby, u których stężenie sodu w surowicy wynosi 142 mEq/l lub więcej, mogłyby zyskać na ocenie przyjmowania płynów - mówi dr Dmitrieva. Jak dodaje, aby osiągnąć zalecane poziomy poziomu płynów, można pić więcej wody, ale i soków czy jeść surowe warzywa i owoce. Medycy zalecają, by większość kobiet dostarczała sobie około 6-9 filiżanek (1,5-2,2 litra) płynów, a mężczyźni 8-12 filiżanek (2-3 litry).Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy