Strona głównaZdrowieDłuższy weekendowy sen to większe ryzyko choroby serca

Dłuższy weekendowy sen to większe ryzyko choroby serca

Szybkie tempo wspołczesnego życia sprawia, że wielu ludzi ma kłopoty z dobrym odpoczynkiem. Niedosypiają w ciągu tygodnia i starają się nadrobić te zaległości w weekend. Okazuje się jednak, że takie postępowanie wcale nie pomaga zadbać o zdrowie, a wręcz może się wiązać z wyższym ryzykiem chorób serca.
Dłuższy weekendowy sen to większe ryzyko choroby serca Z nowych badań wynika, że ludzie dłużej sypiający w weekendy niż w dni powszednie częściej doświadczają „social jet lag", co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem .

Social jet lag to znacząca zmiana pór snu i pozostawania na jawie w weekend względem dni powszednich, a to ma istotny wpływ na rozregulowanie organizmu, zaburzenia hormonalne, zwiększenie ryzyka , a w konsekwencji zwiększenie prawdopodobieństwa chorób serca. Poza tym prowadzi do silniejszego , osłabienia nastroju, a także większej podatności na .

Wyniki wskazują, że regularność pór snu, nie biorąc pod uwagę nawet samej długości odpoczynku, odgrywa istotną rolę dla naszego zdrowia, mówią autorzy badań. Regularny sen może być skuteczną, stosunkowo prostą i niedrogą profilaktyką chorób serca oraz wielu innych problemów zdrowotnych, wyjaśniają uczeni.

W badaniu wzięło udział niemal tysiąc osób w wieku 22-60 lat. Na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez uczestników oceniono u nich poziom social jet lag. Oceniono także ich ogólny stan zdrowia w oparciu o standaryzowaną skalę, a także zebrano dane dotyczące czasu snu, poziomu , historii chorób sercowo-naczyniowych, a także poziomu zmęczenia i senności.

Okazało się, że każda godzina social jet lag oznacza zwiększenie o 11 proc. prawdopodobieństwa rozwoju choroby serca.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Sleep.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X