Strona głównaZdrowieDłuższy spacer to więcej zdrowia: chodzenie to panaceum?

Dłuższy spacer to więcej zdrowia: chodzenie to panaceum?

Zwykły spacer daje wiele potężnych korzyści zdrowotnych. Może być kluczem do utraty wagi, obniżenia ciśnienia krwi i cholesterolu oraz poprawy pamięci, a także osłabienia ryzyka chorób serca, cukrzycy, raka i innych dolegliwości.
Dłuższy spacer to więcej zdrowia
Ta prosta czynność, którą wykoujemy mniej więcej od ukończenia pierwszego roku życia, czyli , jest (wraz z innymi formami regularnej aktywności fizycznej) popularyzowane obecnie jako „bliskie temu, co określilibyśmy jako cudowny lek", wskazuje dr. Thomas Frieden, dyrektor Centers for Disease Control and Prevention.

Chodzenie może mieć większy wpływ na niższe ryzyko chorób i różnych schorzeń niż jakikolwiek inny łatwo dostępny lek. Co więcej, jest darmowe i praktycznie nie ma żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Chodzenie przez 2,5 godziny tygodniowo, czyli jedynie 21 minut dziennie, może zmniejszyć ryzyko o 30 proc. Co więcej, badania pokazały, że czynność ta - a można wykonywać ją wszędzie i nie wymaga specjalistycznego sprzętu - zmniejsza ryzyko cukrzycy i , obniża ciśnienie krwi i poziom , a także utrzymuje umysł w dobrej kondycji. Dzięki profilaktyce jest też rozwiązaniem pozwalającym pacjentom zaoszczędzić wiele pieniędzy - według niektórych szacunków, regularne chodzenie może zaoszczędzić Amerykanom ponad 100 miliardów dolarów rocznie na kosztach opieki zdrowotnej.

Nawet krótka minutowa przechadzka się opłaca. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Utah w 2014 roku dowiodło, że każda minuta energicznego marszu w ciągu dnia o 5 proc. zmniejsza ryzyko otyłości u kobiet.

Analizy wykazały też, spacery przekładają się na lepsze funkcjonowanie społeczności. Socjolodzy odkryli, że im więcej ludzi się przechadza, tym bardziej spada wskaźnik przestępczości w sąsiedztwie, a lokalna gospodarka poprawia się. Przechadzki to także dobry sposób na poznanie nowych ludzi i nawiązanie kontaktu z sąsiadami.

Spacer może też poprawić nastrój. Wiele badań pokazało, że jest tak samo skuteczny jak leki na osłabienie depresji. Może też pomóc złagodzić codzienny stres. Zwiększa poziom endorfin poprawiających psychiczne samopoczucie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy