Strona głównaZdrowieDłuższe gotowanie brokułów niszczy ich antyrakowe właściwości

Dłuższe gotowanie brokułów niszczy ich antyrakowe właściwości

Na University of Warwick odkryto, że standardowy zwyczaj gotowania warzyw istotnie zmniejsza właściwości przeciwnowotworowe różnych warzyw kapustnych, takich jak: brokuły, brukselka, kalafior i kapusta.
Dłuższe gotowanie brokułów niszczy ich antyrakowe właściwości [fot. congerdesign from Pixabay]
Wcześniej ustalono, że jedzenie warzyw Brassica (kapustnych) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Wynika to z dużej zawartości w nich substancji o nazwie glukozynolany, które ulegają zmianie w - izotiocyjaniany. Nie było jednak wiadomo, jaki wpływ na glukozynolany i izotiocyjaniany miało przechowywanie i gotowanie warzyw Brassica.

Sprawdzono wpływ gotowania na zawartość glukozynolanów w warzywach, badając oddziaływanie obróbki takiej, jak: gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, podgrzewanie w mikrofalówce i smażenie.

Jak się okazało, gotowanie miało istotny wpływ na ilość glukozynolanów w warzywach. Ubytek całkowitej zawartości tych substancji po gotowaniu przez 30 minut wyniósł: - 77 proc., - 58 proc., - 75 proc., kapusta zielona - 65 proc.

Zbadano też oddziaływanie innych metod przygotowywania: gotowanie na parze do 20 min, podgrzewanie w mikrofalówce do 3 min oraz krótkie smażenie - do 5 min. Żadna z tych trzech metod nie powodowała znaczącej utraty ogólnej zawartości glukozynolanów.

Przechowywanie warzyw w warunkach domowych w temperaturze otoczenia i w lodówce nie wywoływało ogromnych różnic, a tylko niewielką utratę poziomów glukozynolanów w ciągu 7 dni.

Odkryto jednak także, że przechowywanie świeżych warzyw w znacznie niższych temperaturach, takich jak -85 °C (istotnie niższych niż przechowywanie w domowej lodówce, czyli w temperaturze 4-8 °C) może oznaczać pewną utratę glukozynolanów - do 33 proc.

Rozmaite przygotowanie warzyw Brassica skutkowało niewielkim zmniejszeniem poziomu glukozynolanów, z wyjątkiem sytuacji, gdy były one drobno szatkowane, co oznaczało utratę wspomnianych substancji na poziomie 75 proc. w ciągu 6 godzin po szatkowaniu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy