Strona głównaZdrowieDłuższa ekspozycja organizmu na estrogen to niższe ryzyko udaru

Dłuższa ekspozycja organizmu na estrogen to niższe ryzyko udaru

Osoby o wyższym poziomie estrogenów w ciągu całego życie mogą mieć niższe ryzyko udaru mózgu. Mniejsze zagrożenie dotyczy zarówno udaru niedokrwiennego, jak i krwotoku śródmózgowego.
Dłuższa ekspozycja organizmu na estrogen to niższe ryzyko udaru [fot. Gerd Altmann z Pixabay]
Udar niedokrwienny jest wywoływany blokadą dopływu krwi do mózgu i stanowi najczęstszy typ . Krwotok śródmózgowy jest zaś spowodowany krwawieniem do mózgu.

- Wyższy poziom ze względu na szereg czynników reprodukcyjnych, w tym dłuższy okres życia reprodukcyjnego i stosowanie terapii hormonalnej lub środków antykoncepcyjnych, wiąże się z niższym ryzykiem udaru niedokrwiennego mózgu i krwotoku śródmózgowego - mówi dr Peige Song z Zhejiang University School of Medicine w Chinach. - Te odkrycia mogą pomóc w opracowaniu nowych sposobów zapobiegania udarom, a także mogą skłonić do badań przesiewowych u osób, które mają krótką życiową ekspozycję na estrogen - dodaje.

Zebrano dane ponad 120 tysięcy starszych kobiet, uwzględniono ich wiek, zawód, a także szereg czynników związanych ze stylem życia, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu, aktywność fizyczna i historia medyczna. Pod uwagę wzięto też zdrowie reprodukcyjne, w tym wiek pierwszej miesiączki i początek , liczbę ciąż i poronień oraz stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Obliczono też liczbę lat od pierwszego okresu do menopauzy. Gdy uwzględniono różne czynniki, które mogą wpływać na ryzyko udaru, takie jak wiek, palenie papierosów, aktywność fizyczna i nadciśnienie, odkryto, że panie o najdłuższym okresie reprodukcyjnym miały o 5 proc. niższe ryzyko udaru niedokrwiennego i o 13 proc. niższe ryzyko krwotoku śródmózgowego w porównaniu z kobietami o najkrótszym okresie reprodukcyjnym.

Przyjrzano się również innym czynnikom wpływającym na poziom estrogenu, takim jak liczba urodzeń i stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych: są one związane z wyższymi poziomami tego hormonu; długość karmienia piersią zaś wiąże się zaś z niższym jego poziomem. Jak odkryto, wyższy poziom estrogenu prowadzi do niższego zagrożenia wszystkimi rodzajami udaru.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy