Strona głównaZdrowieDługowieczność nie jest zapisana w genach?

Długowieczność nie jest zapisana w genach?

Jak wynika z nowych badań, aspekty genetyczne nie stanowią głównych wskaźników długowieczności.
Długowieczność nie jest zapisana w genach? [© psdesign1 - Fotolia.com] Nie można wskazać „genu nieśmiertelności", uważają uczeni ze Stanford University. Badacze dokładnie prześledzili sekwencję genomu siedemnastu bardzo sędziwych ludzi. Nie udało im się znaleźć żadnego szczególnego wariantu genetycznego, który łączyłby te osoby i o którym można by było sądzić, że zwiększa szanse na dożycie 110 lat.

Wiele przeprowadzonych w przeszłości badań wskazywało, że to geny w znaczący sposób predysponują nas do osiągniecia długowieczności. W istocie wydaje się, że zdolność do dożywania imponującego wieku jest rodzinna, członkowie określonych familii wydają się mieć większe szanse na przeżycie ponad setki wiosen. Jednocześnie jednak powszechnie zwraca się uwagę na fakt, że na długowieczność mogą liczyć odznaczających się pewnym .

W badaniach amerykańskich uczonych wzięło udział 16 kobiet i 1 mężczyzna w wieku 110 - 116 lat. Eksperci dokonali sekwencjonowania genomu uczestników, ale nie zidentyfikowali żadnej konkretnej cechy genetycznej, która odróżniałaby te osoby od ludzi żyjących krócej.

Mimo to, zaznaczyć trzeba, że uczestnicy badań cieszyli się zaskakująco dobrym zdrowiem jak na swój wiek - nikt nie cierpiał na chorobę serca, lub nowotwór, ani nie miał za sobą . Co więcej, osoby te potrafiły wykonywać zadania, które często okazują się zbyt wymagające dla osiemdziesięciolatków.

Co warto zaznaczyć, opisywane badania nie wykluczyły genetycznych czynników . Nie znaleziono jednego genu, który mógłby być odpowiedzialny za szanse na długie życie, ale też nie przeanalizowano możliwego wpływu kombinacji genów.

Wyniki badań opublikowano w PLoS One.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy