Strona głównaZdrowieDługość życia - ile zależy od genów?

Długość życia - ile zależy od genów?

25 procent różnic w długości życia ludzi zależy od genetyki, reszta jest uwarunkowana czynnikami środowiskowymi i stylem życia. Jednak nie wszystkie geny przyczyniające się do długowieczności są znane.
Długość życia - ile zależy od genów?
Na Clemson University przeprowadzono badania na muszkach owocowych (Drosophila melanogaster), których około 70 procent genomu ma ludzki odpowiednik. Owady te są reprezentatywne dla naturalnej populacji i bardzo różnorodne.

W testach sprawdzono zmienność długości życia samców i samic much wyhodowanych w trzech różnych temperaturach (18, 25 i 28 stopni Celsjusza). Uczeni zwryfikowali, które geny i warianty są związane ze zwiększoną oraz czy są one takie same u samców i samic oraz w różnych środowiskach.

Okazało się, że genetyczne uwarunkowanie długości życia zależy od kontekstu. Te same geny i warianty miały różne działanie u odmiennych płci, a także ich skutki były odmienne w zależności od temperatury, w której muszki były hodowane.

Badacze odkryli też, że działanie wariantów jest znacznie bardziej złożone niż wcześniej sądzono, a szczególnie zaskakujące były różnice między samcami i samicami. „Jeśli średnia długość życia jednej linii muszek płci żeńskiej wzrosła, to uległa skróceniu w przypadku samców.

Ustalono też, że spośród wszystkich genów, które zidentyfikowano jako związane z , 1008 pokrywa się z genami poprzednio rozpoznanymi jako takie przez innych badaczy. „Z przyjemnością dowiedzieliśmy się, że chociaż długość życia jest bardzo skomplikowaną cechą spowodowaną zmiennością dużej liczby wariantów, co ma miejsce w przypadku najbardziej złożonych zjawisk, ilość wspólnych wariantów jest skończona. Możemy więc sobie wyobrazić przejście do następnego etapu i badanie równocześnie jednego genu i w jakimś połączeniu "- powiedział Mackay.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy