09-09-2024
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Każdy chce dożyć sędziwego wieku, ale nikt nie chce doświadczać problemów wynikającycjh ze starości. Teraz naukowcy z University of Connecticut zademonstrowali leczenie, które może wydłużyć życie i wigor aż do samego końca.
Nawet jeśli długość ludzkiego życia wydłużyła się w ciągu ostatniego stulecia, większość ludzi w podeszłym wieku cierpi na poważne pogorszenie zdrowia w ostatniej dekadzie życia. Nierzadko rozwijają się wówczas przewlekłe choroby, takie jak rak, cukrzyca lub choroby układu krążenia, a następnie (frailty). Wiele działań może wydłużyć życie, ale niekoniecznie dobre zdrowie, a nikt nie chce spędzić ostatnich lat w niedołężności.
Zespół słabości jednak może nie być nieunikniony. Eksperci opisują, że w testach na gryzoniach grupa myszy żyła o 9 proc. dłużej, gdy otrzymywały miesięczne leczenie, co przekładało się na około 79 dodatkowych dni życia. W każdym razie uderzające było nie tylko to, że myszy żyły dłużej, ale także to, że mogły chodzić szybciej i chwytać przedmioty z większą siłą niż nieleczone zwierzęta w tym samym wieku. U ludzi spowolniona prędkość chodzenia i osłabiony chwyt są ściśle skorelowane ze zwiększonym ogólnym zespołem słabości. Leczone myszy zachowały siłę i prędkość chodzenia przez cały okres leczenia aż do samego końca życia.
Co ciekawe, chociaż leczone myszy były starsze w chwili śmierci, ich sprawność fizyczna była lepsza niż u myszy z grupy kontrolnej w ostatnim etapie życia. - Jesteśmy bardzo podekscytowani tym odkryciem, ponieważ pokazuje ono, że nie tylko wydłużamy życie, ale także dobre zdrowie, co jest kluczowym celem podczas - mówi Ming Xu, autor badań.
W ramach testów myszy podzielono na dwie grupy. Jedna grupa otrzymywała miesięczne leczenie, które miało na celu usunięcie wysoce zapalnych komórek z tkanek; grupa kontrolna nie była poddana żadnej terapii. „Wysoce zapalne komórki" zdefiniowano jako te, które aktywnie wpływają na ekspresję określony gen zwanego p21.
Jak odkryto, miesięczne leczenie wydłużyło maksymalną długość życia myszy (najstarsze leczone myszy dożyły 43 miesięcy, co odpowiada około 130 latom życia człowieka), a także średnią długość życia, co oznacza, że przeciętny leczony gryzoń żył dłużej i był zdrowszy niż przeciętny nieleczony.
Jeśli leczenie okaże się równie skuteczne u ludzi, będzie oznaczało 8 do 10 dodatkowych lat zdrowej .
Na podstawie: