Strona głównaZdrowieDługie drzemki nie są dobre dla zdrowia?

Długie drzemki nie są dobre dla zdrowia?

Uważa się zwykle, co potwierdzają niektóre badania, że drzemki w ciągu dnia mogą służyć lepszemu zdrowiu i samopoczuciu, okazuje się jednak, że jeśli trwają dłużej niż godzinę, mogą nam nie sprzyjać.
Długie drzemki nie są dobre dla zdrowia? [Fot. YakobchukOlena - Fotolia.com]
w ciągu dnia jest powszechna na całym świecie i zwykle uważa się ją za zdrowy nawyk" dr Zhe Pan z Guangzhou Medical University w Chinach. „Generalnie sądzi się, że drzemka poprawia wydajność i przeciwdziała negatywnym konsekwencjom niedoborów snu. Nasze badanie jednak poddaje te opinie we wątpliwość", dodaje dr Pan.

Wcześniejsze obserwacje związku między drzemkami w ciągu dnia i ryzykiem śmierci oraz chorób układu krążenia dały sprzeczne wyniki. Co więcej, nie uwzględniały . W nowych analizach podsumowano rozległe dane na temat relacji między drzemką i ryzykiem zgonu z jakiejkolwiek przyczyny lub rozwojem chorób układu krążenia. W badaniach uwzględniono łącznie ponad 20 testów z udziałem ponad 300 tysięcy ludzi.

Analiza pokazała, że długie drzemki (ponad 60 minut) wiązały się z 30 proc. wyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu z jakiejkolwiek przyczyny i z 34 proc. wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia w porównaniu do braku drzemek. Biorąc pod uwagę sen nocny, długie drzemki wiązały się z podwyższonym ryzykiem wcześniejszej śmierci tylko u osób, które spały ponad sześć godzin w ciągu nocy.

Ogólnie rzecz ujmując, drzemki dowolnej długości wiązały się z podwyższonym o 19 proc. ryzykiem śmierci. Relacja ta była bardziej wiodoczna u kobiet, w tym szczególnie silna u seniorek.

Jednocześnie ustalono, że krótkie drzemki (poniżej 60 minut) nie były ryzykowne dla rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. „Wyniki sugerują, że krótsze odpoczywanie (zwłaszcza trwające mniej niż 30 do 45 minut) może poprawić zdrowie serca u osób, które źle śpią w nocy", wskazuje dr Pan.

Przyczyny, dla których których drzemka wpływa na organizm, są niejasne, ale niektóre badania sugerują, że długie spanie w ciągu dnia ma związek z wyższym poziomem stanów zapalnych, które zagrażają zdrowiu serca i długowieczności. Inne badania powiązały drzemki z , cukrzycą i złym ogólnym zdrowiem fizycznym.

„Jeśli chcesz udać się na sjestę, nasze badanie wskazuje, że najbezpieczniej jest odbywać ją w czasie krótszym niż godzina. W przypadku tych z nas, którzy nie mają zwyczaju sypiania w ciągu dnia, nie ma przekonujących dowodów, aby zacząć to robić", podsumowuje dr Pan.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy