Strona głównaZdrowieDlaczego warto rzucić palenie?

Dlaczego warto rzucić palenie?

Zdaniem specjalistów 90% zachorowań na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest wynikiem palenia papierosów. Wczesne rozpoznanie choroby i zaprzestanie nałogu umożliwia jednak chorym całkowity powrót do zdrowia.
Ryzyko zachorowania na POChP dotyczy każdej osoby, która pali papierosy. Choroba rozwija się bardzo wolno. Po około 10 latach palenia papierosów zaczyna pojawiać się poranny kaszel. Po 20 kolejnych latach palenia chory zaczyna odczuwać duszności podczas wysiłku. Początkowo trudność sprawia tylko duży wysiłek, np. bieg lub wchodzenie na kilka pięter. Z czasem jednak uczucie duszności pojawia się przy niewielkim wysiłku fizycznym, takim jak spacer, a w końcu nawet w stanie odpoczynku. Nie leczone POChP może prowadzić w konsekwencji do śmierci. Gdy palisz, niezwłocznie wykonaj badania spirometryczne - zanim choroba się rozwinie i spowoduje poważne komplikacje dla zdrowia.

Najskuteczniejszym sposobem rozpoznania POChP jest badanie spirometryczne polegające na pomiarze rezerw oddechowych płuc. Jest bardzo czułe, wykrywa chorobę w początkowym okresie. U chorego na POChP badanie spirometryczne określa stopień zaawansowania choroby czyli liczbę pracujących pęcherzyków, jakie pozostały w płucach.

POChP jest chorobą poddająca się leczeniu, jeżeli rozpozna się ją wcześnie, zanim pojawi się uczucie duszności podczas wysiłku. Najskuteczniejszym sposobem leczenia choroby jest całkowite zaprzestanie palenia.

- Efektem zaciągnięcia się dymem papierosowym jest szybka absorpcja nikotyny do krwi i równie szybkie (około 7 sekund) dostarczenie nikotyny do mózgu przez krążącą krew - mówi ekspert programu „Głęboki oddech", prof. dr hab. Władysław Pierzchała. - Razem z nikotyną do naszego organizmu przedostaje się ponad 250 szkodliwych substancji zawartych w dymie tytoniowym, w tym 50 substancji rakotwórczych, które trwale uszkadzają drogi oddechowe i tkanki płucne. W ciągu 1 - 2 dni abstynencji od nikotyny jest ona całkowicie wyeliminowana z organizmu. Inne substancje szkodliwe zawarte w dymie papierosowym pozostają w organizmie nawet przez kilka lat. Rzucanie palenia to długi i trudny proces. Podstawą sukcesu w odzwyczajeniu się od nałogu jest przede wszystkim motywacja, świadomość szkodliwości palenia i wola rzucenia nałogu.

Dlaczego warto rzucić palenie? U osób żyjących bez „dymka" zmniejsza się prawdopodobieństwo zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz raka płuc, oddychanie nie sprawia trudności, znika poranny kaszel i zalegająca w płucach flegma, poprawia się kondycja fizyczna, a ćwiczenia na siłowni, biegi i spacery nie męczą, ale sprawiają przyjemność. Zwiększają się również możliwości kontroli stresu: papieros nie jest już jedynym skutecznym sposobem na jego opanowanie stresu.

W ramach programu „Głęboki oddech" prowadzona jest akcja POChP Screening Test, w ramach której na terenie całej Polski prowadzone są konsultacje spirometryczne. Celem akcji jest poprawa rozpoznawalności i leczenia POChP. Z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskiej skorzystało już ponad 52 tysiące Polaków. Program dotarł do dużych i do małych miejscowości czyli tam, gdzie często dostęp do aparatury spirometrycznej i lekarzy specjalistów jest ograniczony.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy