18-06-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Przeziębienie jest wywoływane przez wirusy, ale jeśli doświadczasz stresu, szczególnie, gdy zmagasz sie z nim od jakiegoś czasu, o wiele łatwiej rozwija się u ciebie ta choroba.
Odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy są znacznie bardziej narażeni na infekcje niż inni, jest złożona, ale jednym z czynników jest poziom doświadczanego .
Życie w stresie skutkuje różnymi dolegliwościami, w tym: bólami głowy, problemami ze snem, uczuciem niepokoju i rozdrażnienia, napięciem, problemami z koncentracją, wybuchami gniewu, zwiększeniem lub zmniejszeniem .
Co więcej, przedłużający się stres skutkuje krótszymi telomerami, czyli strukturami, które chronią komórki przed uszkodzeniami podczas ich podziału. Dotyczy to też telomerów białych krwinek, które pomagają organizmowi walczyć z różnymi patogenami.
Jeśli chodzi o naszych przodków, stresujące sytuacje dotyczyły zwykle zagrożenia życia i oznaczały konieczność fizycznej reakcji - albo stania do walki, albo ucieczki. Obecnie stres dotyczy nierzadko takich sytuacji, jak utrata pracy czy problemy finansowe, a one nie wymagają fizycznego reagowania, ale nasze ciało nie umie tego odróżnić i działa tak, jak u ludzi sprzed tysięcy lat - zwiększa produkcję hormonów stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny. W efekcie organizm koncentruje się na zużywaniu energii na odpowiedź na daną sytuację, hamując inne procesy, takie jak np. . Gdy tego rodzaju stan się przedłuża, nie można normalnie funkcjonować.
Jednym z układów, które odczuwają chroniczny stres, jest układ odpornościowy - gdy zaś on jest osłabiony, wirusy i bakterie łatwiej wywołują u nas czy inne choroby. Z drugiej strony, gdy cechuje nas dobrostan psychiczny, jesteśmy spokojni i , lepiej bronimy się przed chorobami.