Strona głównaZdrowieDlaczego stres wpędzi cię w przeziębienie?

Dlaczego stres wpędzi cię w przeziębienie?

Przeziębienie jest wywoływane przez wirusy, ale jeśli doświadczasz stresu, szczególnie, gdy zmagasz sie z nim od jakiegoś czasu, o wiele łatwiej rozwija się u ciebie ta choroba.
Dlaczego stres wpędzi cię w przeziębienie? [Fot. Robert Kneschke - Fotolia.com] Odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy są znacznie bardziej narażeni na infekcje niż inni, jest złożona, ale jednym z czynników jest poziom doświadczanego .

Życie w stresie skutkuje różnymi dolegliwościami, w tym: bólami głowy, problemami ze snem, uczuciem niepokoju i rozdrażnienia, napięciem, problemami z koncentracją, wybuchami gniewu, zwiększeniem lub zmniejszeniem .

Co więcej, przedłużający się stres skutkuje krótszymi telomerami, czyli strukturami, które chronią komórki przed uszkodzeniami podczas ich podziału. Dotyczy to też telomerów białych krwinek, które pomagają organizmowi walczyć z różnymi patogenami.

Jeśli chodzi o naszych przodków, stresujące sytuacje dotyczyły zwykle zagrożenia życia i oznaczały konieczność fizycznej reakcji - albo stania do walki, albo ucieczki. Obecnie stres dotyczy nierzadko takich sytuacji, jak utrata pracy czy problemy finansowe, a one nie wymagają fizycznego reagowania, ale nasze ciało nie umie tego odróżnić i działa tak, jak u ludzi sprzed tysięcy lat - zwiększa produkcję hormonów stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny. W efekcie organizm koncentruje się na zużywaniu energii na odpowiedź na daną sytuację, hamując inne procesy, takie jak np. . Gdy tego rodzaju stan się przedłuża, nie można normalnie funkcjonować.

Jednym z układów, które odczuwają chroniczny stres, jest układ odpornościowy - gdy zaś on jest osłabiony, wirusy i bakterie łatwiej wywołują u nas czy inne choroby. Z drugiej strony, gdy cechuje nas dobrostan psychiczny, jesteśmy spokojni i , lepiej bronimy się przed chorobami.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X