Strona głównaZdrowieDlaczego stres wpędzi cię w przeziębienie?

Dlaczego stres wpędzi cię w przeziębienie?

Przeziębienie jest wywoływane przez wirusy, ale jeśli doświadczasz stresu, szczególnie, gdy zmagasz sie z nim od jakiegoś czasu, o wiele łatwiej rozwija się u ciebie ta choroba.
Dlaczego stres wpędzi cię w przeziębienie? [Fot. Robert Kneschke - Fotolia.com] Odpowiedź na pytanie, dlaczego niektórzy są znacznie bardziej narażeni na infekcje niż inni, jest złożona, ale jednym z czynników jest poziom doświadczanego .

Życie w stresie skutkuje różnymi dolegliwościami, w tym: bólami głowy, problemami ze snem, uczuciem niepokoju i rozdrażnienia, napięciem, problemami z koncentracją, wybuchami gniewu, zwiększeniem lub zmniejszeniem .

Co więcej, przedłużający się stres skutkuje krótszymi telomerami, czyli strukturami, które chronią komórki przed uszkodzeniami podczas ich podziału. Dotyczy to też telomerów białych krwinek, które pomagają organizmowi walczyć z różnymi patogenami.

Jeśli chodzi o naszych przodków, stresujące sytuacje dotyczyły zwykle zagrożenia życia i oznaczały konieczność fizycznej reakcji - albo stania do walki, albo ucieczki. Obecnie stres dotyczy nierzadko takich sytuacji, jak utrata pracy czy problemy finansowe, a one nie wymagają fizycznego reagowania, ale nasze ciało nie umie tego odróżnić i działa tak, jak u ludzi sprzed tysięcy lat - zwiększa produkcję hormonów stresu, czyli kortyzolu i adrenaliny. W efekcie organizm koncentruje się na zużywaniu energii na odpowiedź na daną sytuację, hamując inne procesy, takie jak np. . Gdy tego rodzaju stan się przedłuża, nie można normalnie funkcjonować.

Jednym z układów, które odczuwają chroniczny stres, jest układ odpornościowy - gdy zaś on jest osłabiony, wirusy i bakterie łatwiej wywołują u nas czy inne choroby. Z drugiej strony, gdy cechuje nas dobrostan psychiczny, jesteśmy spokojni i , lepiej bronimy się przed chorobami.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy