Strona głównaZdrowieDlaczego stres sprawia, że musisz skorzystać z toalety?

Dlaczego stres sprawia, że musisz skorzystać z toalety?

Doświadczanie stresu i niepokoju sprawia, że odczuwa się równocześnie nagłą potrzebę oddania moczu. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego stres sprawia, że musisz skorzystać z toalety? [fot. Alexas_Fotos z Pixabay]
Kiedy doznajesz czy niepokoju, twój organizm uwalnia adrenalinę i , hormony, które sprzyjają reakcji „walka lub ucieczka". Nagła potrzeba oddania moczu w tej sytuacji może być efektem ewolucji, bo taki mechanizm sprawia, że łatwiej jest wykonać jedną z opcji wspomnianej reakcji.

Dokładny schemat „lęk lub stres - konieczność oddania moczu" nie jest znany, niemniej silny sprawia, że układ nerwowy działa z większą intensywnością, co oznacza, że aktywacja odruchu zajmuje mniej czasu. Być może też w takich sytuacjach mięśnie, w tym mięśnie pęcherza, bardziej się napinają.

Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że te dwa zjawiska są ze sobą istotnie ppołączone. Odkryto np., że osoby z zespołem pęcherza nadreaktywnego znacznie częściej doświadczały lęku. Ludzie zmagający się z lękiem musieli oddawać mocz częściej niż wolni od tej dolegliwości.

Właściwie jednak nie jest jasne czy to stres i lęk sprzyjają lub nietrzymaniu moczu, czy też te problemy wywołują silniejszy stres i niepokoj. W każdym razie można starać się osłabić obydwa kłopoty. Jeśli chodzi o , należy się upewnić, czy u jego podstaw nie leży jakaś inna fizyczna choroba, której wyleczenie pozwoli pozbyć się problemu z brakiem kontroli nad urynacją. Poza tym warto stosować techniki, które pozwalają łagodzić stres i napięcie - efektywne są np.: medytacja, aromaterapia, aktywność fizyczna, muzykoterapia. Wreszcie - trzeba ogranicząć ryzyko dolegliwości poprzez ograniczenie produktów jej sprzyjających, czyli m. in. alkoholu i . Wreszcie, należy być przygotowanym i zabierać ze sobą dodakową bieliznę oraz stosować wkładki higieniczne.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy